Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tashmë është e qartë se çfarë arme do t'i dërgojmë Ukrainës

Foto: BGNES

Qeveria teknike ka miratuar një listë të ndihmës ushtarake për Ukrainën, të hartuar nga Ministria e Mbrojtjes, sipas një verifikimi  në sistemin e informacionit ligjor të Këshillit të Ministrave. Hapi i rradhës është që parlamenti të votojë për listën e pasurisë ushtarake, si dhe një marrëveshje midis ministrive të mbrojtjes bullgare dhe ukrainase për dhurimin e armatimeve, pajisjeve dhe municioneve si bazë për negociatat.

Sipas ambasadorit të Ukrainës në vendin tonë, Vitali Moskalenko, lista është e gjatë dhe serioze. Bëhet fjalë për armë artilerie, mjete mbrojtëse, predha dhe municione, por jo për komplekse C-300 për shkak të nevojave për mbrojtjen e objekteve strategjike në vendin tonë. Dërgesa do të dorëzohet në Ukrainë me të paktën nëntë avionë të mëdhenj Boeing C-17, mësoi BNR. 

Më shumë nga rubrika

Asen Vasilev

Bullgaria do të vazhdojë të jetojë me buxhetin e vitit të kaluar të paktën deri në korrik

Njëzëri me 207 vota, deputetët e shtynë buxhetin e shtetit të vitit të kaluar deri më 31 korrik. Ky është afati që caktoi parlamenti për miratimin e buxhetit për vitin 2023.Deri në korrik, të ardhurat dhe shpenzimet mbeten brenda kufijve të vitit..

botuar më 23-06-08 2.51.MD
Jordan Conev dhe Deljan Peevski

“Bullgaria Demokratike” kërkon tërheqjen e Peevskit nga komisioni kushtetues

Në Kuvendin Popullor, bashkëkryetari i “Bullgarisë Demokratike” (DB) Hristo Ivanov kërkoi rikonstruksionin e komisionit për çështje kushtetuese në të cilin u zgjodh deputeti i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) Deljan Peevski. Zëvendës..

botuar më 23-06-08 12.27.MD

BE mirëpret përmirësimin e sigurisë në kufijtë e Bullgarisë dhe Rumanisë

Komisioni Evropian vlerësoi përparimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në projektin gjashtëmujor të mbrojtjes së kufirit. Komisioni mirëpriti rezultatet e 3 muajve të parë. “Bullgaria po ndërmerr veprime për të përmirësuar procedurat e përshpejtuara..

botuar më 23-06-08 10.06.PD