Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një person vdiq me Covid, nuk u administrua asnjë vaksinë gjatë 24 orëve të fundit

Foto: BGNES

41 janë të sapo infektuar me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet janë ulur me 17 krahasuar me një ditë më parë. Mbi 56% prej të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 5.3% e 773 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg.

Numri i rasteve aktive është 4474. 5 të infektuar u shtruan në spitale. 2 prej tyre ose 40% nuk janë të vaksinuar. Të shtruarit në spital janë 356. 40 të infektuar mbeten në terapi intensive.

Gjatë harkut të shënuar kohor prej 24 orësh u regjistrua një person i ndjerë me COVID-19, i cili nuk ishte imunizuar. Numri i personave që kanë vdekur që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit është 38 050. Të shëruarit të dielën janë 7. Nuk është bërë asnjë vaksinë.

Më shumë nga rubrika

“Amnesty International”: Presioni mbi mediat në Bullgari po rritet

Situata me lirinë e medias në Bullgari po përkeqësohet. Gazetarët dhe mediat e pavarura që raportojnë mbi krimin e organizuar, korrupsionin ose të drejtat e pakicave përballen me kërcënime të vazhdueshme dhe shpesh kundër tyre ngrihen padi. Mediat e..

botuar më 23-03-28 6.38.MD
Petër Todorov

Nuk ka asnjë rrezik për mbajtjen e zgjedhjeve për shkak të kërcënimeve me bombë

Nuk ka rrezik për mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare më 2 prill për shkak të kërcënimeve me bombë në një sërë shkollash në vend, ku janë vendosur Komisionet Sektoriale të Zgjedhjeve. Një metodologji është duke u zhvilluar për të vepruar në rast të një..

botuar më 23-03-28 4.14.MD

Për kufirin bullgaro-turk do të marrim 200 milionë euro nga BE

Vendi ynë do të marrë 200 milionë euro nga BE për të forcuar sigurinë e kufirit bullgaro-turk. Këtë e tha ministri i punëve të brendshme, Ivan Demerxhiev, gjatë vizitës së tij në Departamentin e Policisë Kufitare në qytetin Mallko Tërnovo. Bullgaria..

botuar më 23-03-28 2.56.MD