Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një person vdiq me Covid, nuk u administrua asnjë vaksinë gjatë 24 orëve të fundit

Foto: BGNES

41 janë të sapo infektuar me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet janë ulur me 17 krahasuar me një ditë më parë. Mbi 56% prej të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 5.3% e 773 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg.

Numri i rasteve aktive është 4474. 5 të infektuar u shtruan në spitale. 2 prej tyre ose 40% nuk janë të vaksinuar. Të shtruarit në spital janë 356. 40 të infektuar mbeten në terapi intensive.

Gjatë harkut të shënuar kohor prej 24 orësh u regjistrua një person i ndjerë me COVID-19, i cili nuk ishte imunizuar. Numri i personave që kanë vdekur që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit është 38 050. Të shëruarit të dielën janë 7. Nuk është bërë asnjë vaksinë.

Më shumë nga rubrika

Protesta e 31 majit për sovranitet dhe ligjshmëri në Bullgari

Protesta “pro” dhe “kundër” mandatit të dytë për formimin e qeverisë

Organizatat e majta si “Jashtë BE dhe NATO”, “MIR” dhe “Brod” protestuan para parlamentit duke kërkuar që mandati i dytë për formimin e qeverisë të kthehet i papërmbushur. Veprimtaria u shpall në rrjetet sociale si “protestë për sovranitetin dhe..

botuar më 23-05-31 12.27.MD
Bojko Borisov

Prokuroria propozoi heqjen e imunitetit parlamentar të liderit të GERB-it

Prokuroria e qytetit të Sofjes i propozoi prokurorit të përgjithshëm që të kërkojë imunitetin parlamentar të liderit të GERB-it, Bojko Borisov, në të ashtuquajturën çështje “Barcelonagate”. Sipas prokurorit mbikëqyrës të çështjes, u mblodhën prova..

botuar më 23-05-31 9.24.PD
Vera Jourova

BE do të kërkojë, që Bullgaria të prodhojë predha për Ukrainën

Udhëheqësit evropianë do të përpiqen të bindin Bullgarinë që të ndihmojë në armatimin e Ukrainës me municionе, tha zëvendëspresidentja e Komisionit Evropian Vera Jourova. “Nuk ka masa dhe procedura të veçanta. Gjithmonë ka metoda të negociatave..

botuar më 23-05-31 9.17.PD