Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do të furnizojë me armë forcat tokësore të Ukrainës

Foto: EPA/BGNES

Ajo që ne po dërgojmë është në tre prioritetet kryesore të Ukrainës, tha për bTV Ministri i Mbrojtjes Dimitër Stojanov. “Listat janë rënë dakord me palën ukrainase dhe mendoj se kolegët nga Ukraina do të jenë të kënaqur”, tha ministri. Ai theksoi se më 1 dhjetor është dorëzuar në Kuvend lista e armëve që do të dërgohen dhe deputetët duhet të marrin vendimin përfundimtar. Furnizimet në asnjë mënyrë nuk do të dëmtojnë ushtrinë bullgare. Listat nuk përfshijnë komplekset kundërajrore S 300 dhe aeroplanët, por armët bazë për forcat tokësore, shpjegoi Stojanov.

Në Sofje, lëvizja "Nënat kundër luftës" do t'i dorëzojë një listë me nënshkrime parlamentit, qeverisë dhe presidencës me kërkesën që Bullgaria të jetë nismëtare e negociatave të paqes për të ndaluar veprimet ushtarake në Ukrainë dhe që vendi të mos përfshihet në konflikt me dhënien e armëve dhe dërgimin e personelit ushtarak. Mes importuesve ka emra me pozita të spikatura të majta politike dhe shoqërore.

Nuk ka zgjidhje diplomatike për luftën në Ukrainë, tha Irina Shçerbakova, bashkëthemeluese e organizatës ruse për të drejtat e njeriut "Memorial". Shçerbakova, e cila mori çmimin Nobel të Paqes të këtij viti, tha se nuk ka asnjë mënyrë që konflikti të zgjidhet diplomatikisht me regjimin e Putinit. Deklarata u bë në Hamburg gjatë marrjes së një çmimi për kontributin e saj në mbrojtjen e të drejtave të njeriut në Rusi, raportoi AFP.

Më shumë nga rubrika

Ministri bullgar Demerxhiev

MPB kërkon hetim të shpejtë të incidentit me qendrën bullgare në Shkup

Ministri i Punëve të Brendshme, Ivan Demerxhiev, zhvilloi një bisedë telefonike me homologun e tij nga Republika e Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski, në të cilën insistoi në zbardhjen e shpejtë të rastit të sulmit në Qendrën Kulturore dhe..

botuar më 23-03-17 3.36.MD
Aleksandër Pulev

Kompani bullgare dhe izraelite do të jenë partnerë në sigurinë kibernetike

“Bullgaria dhe Izraeli mund të bashkëpunojnë në fushën e sigurisë kibernetike, ku Izraeli është një lider global”, tha ministri në detyrë i inovacionit dhe rritjes Aleksandër Pulev, duke hapur një forum biznesi bullgaro-izraelit në Tel Aviv me..

botuar më 23-03-17 2.08.MD

Bum i infeksionit bakterial që shkakton skarlatinën

Autoritetet shëndetësore regjistruan një rritje drastike të rasteve të skarlatinës në vendin tonë. Shkaktohet nga një infeksion bakterial dhe më së shumti prek fëmijët nga 2 deri në 9 vjeç. Që nga fillimi i vitit, numri i të sëmurëve nga skarlatina..

botuar më 23-03-17 1.17.MD