Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do të furnizojë me armë forcat tokësore të Ukrainës

Foto: EPA/BGNES

Ajo që ne po dërgojmë është në tre prioritetet kryesore të Ukrainës, tha për bTV Ministri i Mbrojtjes Dimitër Stojanov. “Listat janë rënë dakord me palën ukrainase dhe mendoj se kolegët nga Ukraina do të jenë të kënaqur”, tha ministri. Ai theksoi se më 1 dhjetor është dorëzuar në Kuvend lista e armëve që do të dërgohen dhe deputetët duhet të marrin vendimin përfundimtar. Furnizimet në asnjë mënyrë nuk do të dëmtojnë ushtrinë bullgare. Listat nuk përfshijnë komplekset kundërajrore S 300 dhe aeroplanët, por armët bazë për forcat tokësore, shpjegoi Stojanov.

Në Sofje, lëvizja "Nënat kundër luftës" do t'i dorëzojë një listë me nënshkrime parlamentit, qeverisë dhe presidencës me kërkesën që Bullgaria të jetë nismëtare e negociatave të paqes për të ndaluar veprimet ushtarake në Ukrainë dhe që vendi të mos përfshihet në konflikt me dhënien e armëve dhe dërgimin e personelit ushtarak. Mes importuesve ka emra me pozita të spikatura të majta politike dhe shoqërore.

Nuk ka zgjidhje diplomatike për luftën në Ukrainë, tha Irina Shçerbakova, bashkëthemeluese e organizatës ruse për të drejtat e njeriut "Memorial". Shçerbakova, e cila mori çmimin Nobel të Paqes të këtij viti, tha se nuk ka asnjë mënyrë që konflikti të zgjidhet diplomatikisht me regjimin e Putinit. Deklarata u bë në Hamburg gjatë marrjes së një çmimi për kontributin e saj në mbrojtjen e të drejtave të njeriut në Rusi, raportoi AFP.

Më shumë nga rubrika

Kontrollojnë makinat e votimit për të shmangur manipulimet

Në një mbledhje të jashtëzakonshme të mbrëmjes, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQY) ngarkoi ekspertët të kontrollojnë 446 makineritë që do të përdoren për të votuar të dielën për parlament. Synimi është të garantohet se nuk do të ketë manipulime..

botuar më 23-03-30 11.47.PD

Alpha Research”: Fituesi i zgjedhjeve nuk është i qartë

Barazi për vendin e parë dhe të dytë në zgjedhjet parlamentare të dielën raporton “Alpha Research”. Sipas Agjencisë për Kërkime Marketingu dhe Sociale, rezultatet e GERB-SDS (25.9%) dhe “Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike” (25.4%) janë..

botuar më 23-03-30 10.51.PD

Kievi u bëri thirrje rusëve të mos birësojnë fëmijët e dëbuar nga Ukraina

Zëvendëskryeministrja ukrainase Irina Vereshçuk u bëri thirrje rusëve që të mos birësojnë fëmijët që u rrëmbyen dhe u dëbuan nga Ukraina gjatë luftës aktuale, njoftoi Reuters. Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë lëshoi ​​kohët e fundit një urdhër..

botuar më 23-03-30 9.46.PD