Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do të furnizojë me armë forcat tokësore të Ukrainës

Foto: EPA/BGNES

Ajo që ne po dërgojmë është në tre prioritetet kryesore të Ukrainës, tha për bTV Ministri i Mbrojtjes Dimitër Stojanov. “Listat janë rënë dakord me palën ukrainase dhe mendoj se kolegët nga Ukraina do të jenë të kënaqur”, tha ministri. Ai theksoi se më 1 dhjetor është dorëzuar në Kuvend lista e armëve që do të dërgohen dhe deputetët duhet të marrin vendimin përfundimtar. Furnizimet në asnjë mënyrë nuk do të dëmtojnë ushtrinë bullgare. Listat nuk përfshijnë komplekset kundërajrore S 300 dhe aeroplanët, por armët bazë për forcat tokësore, shpjegoi Stojanov.

Në Sofje, lëvizja "Nënat kundër luftës" do t'i dorëzojë një listë me nënshkrime parlamentit, qeverisë dhe presidencës me kërkesën që Bullgaria të jetë nismëtare e negociatave të paqes për të ndaluar veprimet ushtarake në Ukrainë dhe që vendi të mos përfshihet në konflikt me dhënien e armëve dhe dërgimin e personelit ushtarak. Mes importuesve ka emra me pozita të spikatura të majta politike dhe shoqërore.

Nuk ka zgjidhje diplomatike për luftën në Ukrainë, tha Irina Shçerbakova, bashkëthemeluese e organizatës ruse për të drejtat e njeriut "Memorial". Shçerbakova, e cila mori çmimin Nobel të Paqes të këtij viti, tha se nuk ka asnjë mënyrë që konflikti të zgjidhet diplomatikisht me regjimin e Putinit. Deklarata u bë në Hamburg gjatë marrjes së një çmimi për kontributin e saj në mbrojtjen e të drejtave të njeriut në Rusi, raportoi AFP.

Më shumë nga rubrika

Sot festojmë Ditën Botërore të Ujit

Më 22 mars festojmë Ditën Botërore të Ujit. Qëllimi i ditës është të tërheqë vëmendjen e shoqërisë për problemin e aksesit në ujë të pijshëm të pastër dhe ruajtjen e burimeve ujore. Tema për vitin 2023 është "Përshpejtimi i ndryshimit". Me..

botuar më 23-03-22 6.05.PD

Parashikimi i motit për 22 marsin 2023

Të mërkurën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 5 deri në 10°. Në Sofje do të jetë 7°. Do të jetë me re. Nga perëndimi reshjet do të dobësohen. Më së voni do të ndalen pas mesditës në lindje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 9 deri..

botuar më 23-03-21 8.25.MD
Javor Geçev në protestën në Gorna Studena

Po përgatisin një urdhëresë për çmimet e ushqimeve nga prodhuesi deri te tregtari përfundimtar

Ka përfunduar përgatitja e një urdhërese për ndjekjen e çmimeve të ushqimeve përgjatë gjithë zinxhirit nga prodhuesi deri te tregtari final. Priten detajet përfundimtare nga Ministria e Ekonomisë dhe Financave për të dorëzuar dokumentin në Këshillin e..

botuar më 23-03-21 7.42.MD