Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do të furnizojë me armë forcat tokësore të Ukrainës

Foto: EPA/BGNES

Ajo që ne po dërgojmë është në tre prioritetet kryesore të Ukrainës, tha për bTV Ministri i Mbrojtjes Dimitër Stojanov. “Listat janë rënë dakord me palën ukrainase dhe mendoj se kolegët nga Ukraina do të jenë të kënaqur”, tha ministri. Ai theksoi se më 1 dhjetor është dorëzuar në Kuvend lista e armëve që do të dërgohen dhe deputetët duhet të marrin vendimin përfundimtar. Furnizimet në asnjë mënyrë nuk do të dëmtojnë ushtrinë bullgare. Listat nuk përfshijnë komplekset kundërajrore S 300 dhe aeroplanët, por armët bazë për forcat tokësore, shpjegoi Stojanov.

Në Sofje, lëvizja "Nënat kundër luftës" do t'i dorëzojë një listë me nënshkrime parlamentit, qeverisë dhe presidencës me kërkesën që Bullgaria të jetë nismëtare e negociatave të paqes për të ndaluar veprimet ushtarake në Ukrainë dhe që vendi të mos përfshihet në konflikt me dhënien e armëve dhe dërgimin e personelit ushtarak. Mes importuesve ka emra me pozita të spikatura të majta politike dhe shoqërore.

Nuk ka zgjidhje diplomatike për luftën në Ukrainë, tha Irina Shçerbakova, bashkëthemeluese e organizatës ruse për të drejtat e njeriut "Memorial". Shçerbakova, e cila mori çmimin Nobel të Paqes të këtij viti, tha se nuk ka asnjë mënyrë që konflikti të zgjidhet diplomatikisht me regjimin e Putinit. Deklarata u bë në Hamburg gjatë marrjes së një çmimi për kontributin e saj në mbrojtjen e të drejtave të njeriut në Rusi, raportoi AFP.

Më shumë nga rubrika

Është hapur procedura për përfundimin e parakohshëm të mandatit të Prokurorit të Përgjithshëm

Këshilli i Lartë Gjyqësor e përcaktoi si të pranueshme kërkesën për shkarkimin e Ivan Geshev. Kështu, u hap procedura për ndërprerjen e parakohshme të mandatit të tij si Prokuror i Përgjithshëm. Ndër temat e shqyrtuara nga Këshilli i Lartë Gjyqësor..

botuar më 23-05-25 3.31.MD

GERB kanë kërkuar më shumë ministra të tyre në qeverinë e përbashkët me PP-DB

Ka një dëshirë nga ana e GERB për përfshirjen e më shumë ministrave të tyre në projekt-kabinet, por ne kemi disa rregulla, deklaroi në parlament akademik Nikollaj Denkov nga “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” (PP-DB) ...

botuar më 23-05-25 11.39.PD
Foto: Qendra Kulturore dhe Informative Ruse në Sofje

Ambasada e Ukrainës kritikoi shfaqjen e një filmi rus në Sofje

Ambasada e Ukrainës në Bullgari dënon ashpër shfaqjen e planifikuar të filmit dokumentar "Azovstal" në Qendrën Kulturore dhe Informative Ruse në Sofje. Ngjarja është një propagandë e hapur e luftës e udhëhequr nga diplomatët rusë në territorin e..

botuar më 23-05-25 9.49.PD