Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Policët bullgarë nuk kanë qëlluar kundër emigrantëve

Foto: BGNES

Sipas një inspektimi të Ministrisë së Brendshme bullgare, më 3 tetor nuk është qëlluar nga pala bullgare ndaj një grupi migrantësh të paligjshëm në territorin turk. Hetimi ka të bëjë me një material të transmetuar nga televizioni britanik “Sky News” me një video të filmuar nga emigrantët, në të cilën dëgjohet një bujë dhe thuhet se ka mbetur i plagosur një shtetas sirian.

Ministria bullgare saktëson se në atë moment kanë tentuar të kalojnë kufirin 65 persona. Emigrantët në mënyrë armiqësore dhe agresive kanë hedhur gurë dhe sende djegëse ndaj policisë. Një polic bullgar është plagosur. Makina e policisë është dëmtuar. Autoritetet turke janë njoftuar për rastin.

Më 2 nëntor u mbajt një mbledhje e komisionit kufitar bullgaro-turk për incidentin.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 1 shkurtin 2023

Gjatë natës , vranësira do të jetë e konsiderueshme, por vetëm në vende të izoluara, kryesisht në zonat malore, do të bie borë e dobët. Era veriperëndimore do të dobësohet përkohësisht. Të mërkurën më 1 shkurt , vranësirat në vend do të jenë të..

botuar më 23-01-31 6.45.MD

“Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” akuzuan formacionet e tjera në parlament në komplot kundër hyrjes së Bullgarisë në Eurozonë

“Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) dhe “Bullgaria Demokratike” (DB)akuzuan 5 partitë e tjera parlamentare për një komplot kundër pranimit të Bullgarisë në Eurozonë. Martin Dimitrov nga DB insistoi në miratimin e menjëhershëm të ndryshimeve në Kodin..

botuar më 23-01-31 4.25.MD

“Rosatom”: Edhe në vitin 2023 do të furnizojmë karburant për Centralin Atomik Elektrik “Kozlloduj” siç është planifikuar

Kompania ruse “TVEL”, një degë e Rosatom, përmbushi në kohë programin e saj për vitin 2022 për furnizimin e karburantit bërthamor. Ne nuk kemi asnjë dyshim se programi i furnizimit të vitit 2023 gjithashtu do të përmbushet pa vonesë. Këtë e..

botuar më 23-01-31 3.18.MD