Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protesta kundër një emisari të Patriarkanës së Moskës në Sofje

Foto: BGNES

Bullgarët dhe ukrainasit thërrasin "Vrasësit" dhe "Moska nuk është këtu" përpara Kishës Ruse “Shën Nikollaj” në Sofje. Ata po protestojnë kundër vizitës së Mitropolitit Antoni të Volokolamit, i cili është ministër i jashtëm i Patriarkanës së Moskës. Të pakënaqurit bllokuan në tempull ambasadoren ruse Eleonora Mitrofanova.

“Ne protestojmë sepse kjo është një paturpësi e madhe gjatë luftës nga ata që pushtojnë, këtu, në territorin e BE-së dhe në një vend të NATO-s, për të shërbyer për fitoren e Rusisë, tha një prej pjesëmarrësve në protestë Georgi Ivanov për BGNES.

Sipas protestuesve, peshkopi Antoni nuk duhej të lejohej në territorin bullgar. Ai mbërriti me ftesë të arkimandritit Vasian, përfaqësuesit të patriarkut rus në Sofje, pas takimit në Kazan të të ashtuquajturit formati Valdaj, ku Kremlini zakonisht prezanton politikën e tij para mysafirëve të huaj të ftuar.


Më shumë nga rubrika

Protesta bujqësore bllokon kufirin me Rumaninë

Prodhuesit e drithërave bllokuan për 2 orë me qindra makineri bujqësore qarkullimin drejt pikës kufitare “Ura e Danubit” pranë qytetit Ruse dhe rrugën drejt Rumanisë pranë Kardamit. Protestuesit mbyllën edhe portin e qytetit Silistra. Bllokadës në..

botuar më 23-03-29 12.43.MD
Ivan Demerxhiev

Do të hartohet një procedurë për t’iu përgjigjur kërcënimeve me bombë

Një grup punues ndërinstitucional do të përgatisë një procedurë për t’iu përgjigjur një kërcënimi me bombë ndaj objekteve të infrastrukturës kritike deri më 31 mars, njoftoi ministri i brendshëm Ivan Demerxhiev. Grupi përfshin 36 përfaqësues të të..

botuar më 23-03-29 11.56.PD
Gëllëb Donev

Kryeministri në detyrë bëri thirrje të votohet në zgjedhjet parlamentare

Qeveria e përkohshme bëri përpjekje të mëdha për të siguruar që zgjedhjet e ardhshme të jenë të lira, të drejta dhe të organizuara mirë, pavarësisht paqartësive dhe dobësive të ndryshimeve në ligjin zgjedhor që u votuan shpejt nga parlamenti i fundit...

botuar më 23-03-29 11.46.PD