Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vetëm shteti do të kryejë kontroll fitosanitar në kufi

Javor Geçev
Foto: Borisllava Borisova

Ndonëse menaxhon objekte të caktuara në kufi, kompania private “Eurolab” nuk do të rikthehet për të bërë kontroll fitosanitar derisa në krye të Ministrisë së Bujqësisë të jetë Javor Geçev. Ky është premtimi që bëri para Nova TV ministri në detyrë Geçev. Ai theksoi se largimi i kreut të Agjencisë Bullgare të Sigurisë Ushqimore, Hristo Vëllçanov, nuk ka të bëjë fare me “Eurolab”.

Zëvendësministri i Bujqësisë Krum Nedellkov tha për BNT se qeveria e përkohshme e kishte gjetur në kaos pikën kufitare "Kapitan Andreevo". Ndërsa në kohën e një ish-drejtuesi tjetër të agjencisë, Hristo Daskallov, barriera për importin e produkteve bujqësore në Evropë ishte ngritur pa kontroll, thotë Nedellkov.


Më shumë nga rubrika

Shteti do të subvencionojë 80% të kostos së ujit për vaditje

Shteti do të financojë 80% (pa TVSH) të ujit të vaditjes për fermerët, si masë kundër ushqimeve të shtrenjta, transmetoi BNT. Në një konferencë për media për prezantimin e platformës informative me çmime krahasuese të ushqimeve, ministri i..

botuar më 23-03-24 5.00.MD

Në një makinë doganierët gjetën një milion e gjysmë euro

Në vendkalimin kufitar “Kapitan Andreevo”, doganierët kanë gjetur dje të padeklaruar mbi një milion e gjysmë euro në një veturë, ku ka pasur dhe një foshnjë 18 muajshe, raporton BGNES. Që nga fillimi i vitit në “Kapitan Andreevo” i janë sekuestruar që..

botuar më 23-03-24 3.42.MD

1/3 e furnizimit bullgar me gaz do të bëhet përmes Aleksandrupolisit

Pritet që nga viti 2024 të shkarkohen 10 cisterna me gaz të lëngshëm me gjithsej 1 miliard metër kub, të cilat do të drejtohen në Bullgari, tha ministri në detyrë i energjetikës Rosen Hristov. Së bashku me drejtorin ekzekutiv të “Bullgatransgaz”,..

botuar më 23-03-24 2.58.MD