Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Radev: Stabiliteti i Evropës varet nga integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor

Rumen Radev dhe Edi Rama, Tiranë
Foto: president.bg

Pa integrimin e plotë të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE, nuk mund të flasim për sigurinë dhe stabilitetin e të gjithë Evropës. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev para gazetarëve në Tiranë të Shqipërisë, ku po përfaqëson Bullgarinë në Samitin BE-Ballkani Perëndimor.

Kryeministri shqiptar Edi Rama, nga ana e tij, tha se pritja e samitit BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë është një ngjarje e jashtëzakonshme për Shqipërinë, njofton BTA. “Mendoj se ky është një sinjal mjaft i fortë për ndërgjegjësimin e BE-së. BE-ja ka nevojë për Ballkanin Perëndimor po aq sa Ballkani Perëndimor ka nevojë për BE-në. Dhe kjo është shumë e rëndësishme”, tha ai para gazetarëve.

Më shumë nga rubrika

BE do të kompensojë prodhuesit bullgarë të drithërave me 16 milionë euro

Përpara korrjes, Bullgaria do të marrë 16 milionë euro nga Komisioni Evropian për të kompensuar prodhuesit e drithërave për prodhimin e tyre të ndenjur pas dumpingut të grurit ukrainas. Këtë e deklaroi ministri i bujqësisë Javor Geçev para..

botuar më 23-03-21 3.01.MD

Presidenti bëri thirrje për heqjen e drejtësisë zgjedhore

Ne kemi nevojë për reformë të plotë në drejtësi, duke përjashtuar arrestimet arbitrare dhe drejtësinë selektive. Të gjitha partitë politike duhet të angazhohen për reformën ligjore, kërkoi presidenti Rumen Radev në hapjen e konferencës..

botuar më 23-03-21 12.43.MD

Në Sofje, policia gjeti një pikturë të Xhaksën Pollëk

Një pikturë e panjohur deri tani e nënshkruar nga piktori i madh Xhaksën Pollëk e vitit 1949 u zbulua në Bullgari gjatë një operacioni të shërbimeve bullgare dhe greke për luftimin e krimit të organizuar, të koordinuar nga Evropol. Këtë e mësoi BNR..

botuar më 23-03-21 11.48.PD