Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mospranimi i Bullgarisë në Shengen është sërish politik

Ilijana Jotova
Foto: BGNES

“Vendimi për anëtarësimin e Bullgarisë në zonën Shengen është sërish politik”, tha nënpresidentja Ilijana Jotova në Universitetin Veliko Tarnovo në lidhje me veton e pritur të Holandës dhe Austrisë për hyrjen e vendit tonë në Shengen. Ajo theksoi se nëse Bullgaria nuk pranohet në zonën Shengen, përpjekjet tona do të vazhdojnë në të gjitha nivelet dhe se nuk duhet t’i japim shkas që ndaj vendit tonë të tregohet një standard të dyfishtë.

Më shumë nga rubrika

Shteti do të subvencionojë 80% të kostos së ujit për vaditje

Shteti do të financojë 80% (pa TVSH) të ujit të vaditjes për fermerët, si masë kundër ushqimeve të shtrenjta, transmetoi BNT. Në një konferencë për media për prezantimin e platformës informative me çmime krahasuese të ushqimeve, ministri i..

botuar më 23-03-24 5.00.MD

Në një makinë doganierët gjetën një milion e gjysmë euro

Në vendkalimin kufitar “Kapitan Andreevo”, doganierët kanë gjetur dje të padeklaruar mbi një milion e gjysmë euro në një veturë, ku ka pasur dhe një foshnjë 18 muajshe, raporton BGNES. Që nga fillimi i vitit në “Kapitan Andreevo” i janë sekuestruar që..

botuar më 23-03-24 3.42.MD

1/3 e furnizimit bullgar me gaz do të bëhet përmes Aleksandrupolisit

Pritet që nga viti 2024 të shkarkohen 10 cisterna me gaz të lëngshëm me gjithsej 1 miliard metër kub, të cilat do të drejtohen në Bullgari, tha ministri në detyrë i energjetikës Rosen Hristov. Së bashku me drejtorin ekzekutiv të “Bullgatransgaz”,..

botuar më 23-03-24 2.58.MD