Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mospranimi i Bullgarisë në Shengen është sërish politik

Ilijana Jotova
Foto: BGNES

“Vendimi për anëtarësimin e Bullgarisë në zonën Shengen është sërish politik”, tha nënpresidentja Ilijana Jotova në Universitetin Veliko Tarnovo në lidhje me veton e pritur të Holandës dhe Austrisë për hyrjen e vendit tonë në Shengen. Ajo theksoi se nëse Bullgaria nuk pranohet në zonën Shengen, përpjekjet tona do të vazhdojnë në të gjitha nivelet dhe se nuk duhet t’i japim shkas që ndaj vendit tonë të tregohet një standard të dyfishtë.

Më shumë nga rubrika

Fermerët protestuan për shkak të rritjes së çmimit të ujit 300%

Prodhuesit e mjedrave dhe luleshtrydheve protestuan pranë fshatit Trapishte, rajoni i Razgradit, në Bullgarinë Verilindore. Për rreth një orë ata bllokuan rrugën kryesore Razgrad – Tërgovishtë. Shkaku i pakënaqësisë është rritja e madhe e çmimit të ujit..

rinovuar më 23-03-21 3.17.MD

BE do të kompensojë prodhuesit bullgarë të drithërave me 16 milionë euro

Përpara korrjes, Bullgaria do të marrë 16 milionë euro nga Komisioni Evropian për të kompensuar prodhuesit e drithërave për prodhimin e tyre të ndenjur pas dumpingut të grurit ukrainas. Këtë e deklaroi ministri i bujqësisë Javor Geçev para..

botuar më 23-03-21 3.01.MD

Presidenti bëri thirrje për heqjen e drejtësisë zgjedhore

Ne kemi nevojë për reformë të plotë në drejtësi, duke përjashtuar arrestimet arbitrare dhe drejtësinë selektive. Të gjitha partitë politike duhet të angazhohen për reformën ligjore, kërkoi presidenti Rumen Radev në hapjen e konferencës..

botuar më 23-03-21 12.43.MD