Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mospranimi i Bullgarisë në Shengen është sërish politik

Ilijana Jotova
Foto: BGNES

“Vendimi për anëtarësimin e Bullgarisë në zonën Shengen është sërish politik”, tha nënpresidentja Ilijana Jotova në Universitetin Veliko Tarnovo në lidhje me veton e pritur të Holandës dhe Austrisë për hyrjen e vendit tonë në Shengen. Ajo theksoi se nëse Bullgaria nuk pranohet në zonën Shengen, përpjekjet tona do të vazhdojnë në të gjitha nivelet dhe se nuk duhet t’i japim shkas që ndaj vendit tonë të tregohet një standard të dyfishtë.

Më shumë nga rubrika

Në Sofje, policia gjeti një pikturë të Xhaksën Pollëk

Një pikturë e panjohur deri tani e nënshkruar nga piktori i madh Xhaksën Pollëk e vitit 1949 u zbulua në Bullgari gjatë një operacioni të shërbimeve bullgare dhe greke për luftimin e krimit të organizuar, të koordinuar nga Evropol. Këtë e mësoi BNR..

botuar më 23-03-21 11.48.PD

BE do të financojë frenimin e fluksit të emigrantëve ndaj Bullgarisë

Komisioni Evropian njoftoi se po fillon një projekt pilot me Bullgarinë për të ndaluar ardhjen e paligjshme të emigrantëve dhe për të përmirësuar sigurinë kufitare. Sofja pritet të zbatojë masat për vlerësimin e përshpejtuar të kërkesave për azil dhe..

botuar më 23-03-21 9.51.PD
Dimitër Stojanov

Bullgaria nuk do të jetë pjesë e prokurimit të përgjithshëm publik të predhave për Ukrainën

Është e nevojshme që mbështetja gjithëpërfshirëse e BE-së për Ukrainën të vazhdojë, tha zëvendësministrja bullgare e punëve të jashtme Velisllava Petrova para mbledhjes së rregullt të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së në Bruksel. Petrova vuri në..

botuar më 23-03-21 9.28.PD