Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mospranimi i Bullgarisë në Shengen është sërish politik

Ilijana Jotova
Foto: BGNES

“Vendimi për anëtarësimin e Bullgarisë në zonën Shengen është sërish politik”, tha nënpresidentja Ilijana Jotova në Universitetin Veliko Tarnovo në lidhje me veton e pritur të Holandës dhe Austrisë për hyrjen e vendit tonë në Shengen. Ajo theksoi se nëse Bullgaria nuk pranohet në zonën Shengen, përpjekjet tona do të vazhdojnë në të gjitha nivelet dhe se nuk duhet t’i japim shkas që ndaj vendit tonë të tregohet një standard të dyfishtë.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 25 majin 2023

Të enjten temperaturat minimale do të jenë nga 8 deri në 14°, në Sofje – 8°. Në orët e mëngjesit do të ketë ulje të dukshmërisë vende-vende në fusha dhe lugina. Rreth dhe pas mesditës do të ketë vranësira të shoqëruara me reshje të shkurtra shiu...

botuar më 23-05-24 6.17.MD

Delegacione nga Sofja dhe Shkupi u përkulën së bashku në tempullin romak ku u shenjtëruan përkthimet sllave

Delegacionet bullgare dhe maqedonase vendosën bashkërisht kurora me lule para pllakave bullgare dhe maqedonase në bazilikën “Santa Maria Maggiore”. Në tempull, sipas vullnetit të Papa Adrianit II, në vitin 868, u shenjtëruan përkthimet e ungjijve të..

botuar më 23-05-24 5.49.MD

Brukseli i bëri Bullgarisë tre rekomandime ekonomike

Në rekomandimet e Komisionit Evropian për ekonomitë e vendeve të BE-së për Bullgarinë, thuhet se, së bashku me 14 vende të tjera të komunitetit, nuk përmbush kërkesën për një deficit buxhetor prej 3%. Deficiti pritet të jetë 4.8% këtë vit...

botuar më 23-05-24 5.01.MD