Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

E majta dhe “Bullgaria Demokratike” nuk do të mbështesin mandatin e GERB-SDS

Foto: BGNES

Në kërkim të mbështetjes për formimin e qeverisë me mandatin e parë, kandidati për kryeministër nga GERB-SDS, Prof. Nikollaj Gabrovski, zhvilloi takimet e para me “Bullgarinë Demokratike” dhe BSP. Para dy formacioneve, ai deklaroi se e ka pranuar nominimin e tij me vetëdijen e qartë se GERB është forca e parë politike dhe se duhet një qasje e re në politikë me më shumë mirëkuptim dhe ekspertizë. Ai vizatoi prioritetet e tij kryesore - legjislacionin transparent kundër korrupsionit; reforma në drejtësi; Bullgaria në Shengen dhe në Eurozonë dhe miratimin e legjislacionit në lidhje me Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë. Ai gjithashtu njoftoi se do të kërkonte një shumicë kushtetuese për të krijuar një mekanizëm për të mbikëqyrur Prokurorin e Përgjithshëm.

Pas pranimit të ftesës, forcat politike dërguan një mesazh të qartë se nuk do të mbështesin mandatin e parë për formimin e një qeverie të rregullt.


Më shumë nga rubrika

Pranvera astronomike po vjen

Pranvera astronomike në Bullgari fillon sot në orën 23:24 me orën lokale. Është gjithashtu dita e ekuinoksit të pranverës, njofton Instituti Kombëtar i Meteorologjisë dhe Hidrologjisë. Me rastin e ardhjes së pranverës astronomike në Stara Zagora,..

botuar më 23-03-20 6.08.MD

53 për qind e bullgarëve janë fetarë, por 58 për qind besojnë në Zot

53 për qind e bullgarëve deklarojnë se janë fetarë. Gati një e treta (29 për qind) nuk e perceptojnë veten si njerëz fetarë dhe 9 për qind janë ateistë. 10 për qind e tjerë nuk kanë përgjigje të pyetjes. Këtë e tregon një sondazh i qëndrimeve fetare..

botuar më 23-03-20 5.52.MD

Pas tetorit, nuk ka asnjë pengesë që Bullgaria dhe Rumania t’i bashkohen Shengenit

Raporti i Komisionit Evropian për gatishmërinë e vendit tonë për zonën Shengen pritet në qershor ose korrik dhe pas tetorit nuk do të ketë asnjë pengesë që Bullgaria dhe Rumania të hyjnë në Shengen. Këtë e deklaroi ministri i punëve të jashtme Nikollaj..

botuar më 23-03-20 3.14.MD