Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Peshëngritësi Karllos Nasar me flori dhe rekord botëror në Bogota

Karllos Nasar fitoi medaljen e artë në shtytje dhe theu rekordin botëror në lëvizje në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes në Bogota (Kolumbi). Bullgari 18-vjeçar bëri tre tentime të pasuksesshme në lëvizjen e parë - hedhjen, më pas arriti një rekord prej 220 kg në përpjekjen e tij të tretë në shtytje.

Në përpjekjen e tij të parë me shtytje, bullgari shënoi 212 kg dhe theu rekordin botëror për të rinj. Më pas ai dështoi në 217 kg, por në përpjekjen e tij të tretë në 220 kg siguroi medaljen e artë në atë lëvizje dhe theu gjithashtu rekordin botëror të meshkujve.

Kjo është medalja e dytë për Bullgarinë nga kampionati, pasi Bozhidar Andreev fitoi medaljen e argjendtë në shtytje në kategorinë 73 kg.

Pjesëmarrja e Bullgarisë në garë vazhdon të mërkurën.

Stojka Krësteva

EUBC prezantoi një film për kampionen tonë olimpike të boksit Stojka Krësteva

Federata Evropiane e Boksit (EUBC) prezantoi një film kushtuar kampiones sonë olimpike për femra nga Tokio, Stojka Krësteva . Filmi 48 minutash është episodi i gjashtë i vargut “Protagonistët”. Në të, Krësteva tregon për rrugën me gjemba drejt..

botuar më 24-04-12 8.05.MD

Elita e gjimnastikës ritmike botërore mblidhet në Kupën e Botës në Sofje

Sofja po bëhet sërish kryeqyteti i gjimnastikës ritmike botërore, në të cilën elita e këtij sporti do të pikturojë tablonë e madhe të parandjenjave, emocioneve dhe dëshirave vetëm pak muaj para Lojërave Olimpike në Paris. Nga data 12 deri më 14 prill..

botuar më 24-04-11 1.38.MD
Nurgyll Salimova

Humbja e dytë për Nurgyll Salimova në Turneun e Pretenduesve

Nurgyll Salimova humbi nga Aleksandra Gorjaçkina në Turneun e Pretenduesve për titullin botëror të shahut në Toronto. Shahistja bullgare të premten më 12 prill do të luajë me figurat e zeza kundër shahistes Katerina Lagno nga Rusia. Pas..