Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Aleksandër Vezenkov është sportisti i vitit në Bullgari

Basketbollisti Aleksandër Vezenkov u shpall Sportisti i Vitit në Bullgari pasi fitoi në sondazhin tradicional midis gazetarëve sportivë në vend. Në edicionin e 65-të të renditjes prestigjioze, treshen prestigjioze e plotësojnë mundësit Kirill Millov dhe skiatori Albert Popov. Sportistët më të mirë vendas u përcaktuan me votat e 102 gazetarëve aktivë në fushën e sportit nga 40 media.

Sportisti Nr. 1 me aftësi të kufizuara është Georgi Ivanov, sërish basketbollist, në ekipin tonë kombëtar të basketbollit me karrige me rrota, i cili e merr statujën me 250 pikë. Ansambli Kombëtar i Gjimnastikës Ritmike fitoi vendin e parë në kategorinë "Skuadra e Vitit" me 630 pikë. Trajnerja e tyre Vesella Dimitrova për herë të katërt fitoi titullin në sondazhin tradicional të gazetës “Trud” – “Trajneri i Vitit”. Treshja e skuadrave të para plotësohet nga kombëtarja e basketbollit (meshkuj) - 160 pikë dhe ekipi i notit në stafetë 4x200 metra me 120 pikë.

Aleksandra Feigin

Aleksandra Feigin me argjend nga Turneu i Patinazhit Artistik në Oslo

Kampionia e dyfishtë e Bullgarisë Aleksandra Feigin fitoi një medalje argjendi në Turneun Ndërkombëtar të Patinazhit Artistik "Sonja Heni Trofi" në Oslo të Norvegjisë. Aleksandra Feigin grumbulloi 160.23 pikë pasi u rendit e dyta në programin e..

botuar më 24-03-11 6.04.MD
Stiljana Nikollova

Stiljana Nikollova fitoi medaljen e artë në Grand Prix në Marbella

Stilijana Nikollova fitoi medaljen e artë në garën e gjithanshme në turneun e gjimnastikës ritmike të Grand Prix në qytetin spanjoll Marbella. Vendin e dytë e fitoi Tahmina Ikromova nga Uzbekistani, ndërsa vendin e tretë kampionia e botës Darja..

botuar më 24-03-11 9.12.PD
Canko Cankov

Canko Cankov është kampion bote i notit në ujë të akullt

Canko Cankov u bë kampion bote në notin në ujë të akullt në kampionatin në Talin, Estoni, njoftoi Fondacioni "Sporti në Bullgari". Bullgari mposhti konkurrencën në disiplinën 200 metra stil të lirë. Ai triumfoi me medaljen e artë në mënyrë..