Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Aleksandër Vezenkov është sportisti i vitit në Bullgari

Foto: ЕПА/БГНЕС

Basketbollisti Aleksandër Vezenkov u shpall Sportisti i Vitit në Bullgari pasi fitoi në sondazhin tradicional midis gazetarëve sportivë në vend. Në edicionin e 65-të të renditjes prestigjioze, treshen prestigjioze e plotësojnë mundësit Kirill Millov dhe skiatori Albert Popov. Sportistët më të mirë vendas u përcaktuan me votat e 102 gazetarëve aktivë në fushën e sportit nga 40 media.

Sportisti Nr. 1 me aftësi të kufizuara është Georgi Ivanov, sërish basketbollist, në ekipin tonë kombëtar të basketbollit me karrige me rrota, i cili e merr statujën me 250 pikë. Ansambli Kombëtar i Gjimnastikës Ritmike fitoi vendin e parë në kategorinë "Skuadra e Vitit" me 630 pikë. Trajnerja e tyre Vesella Dimitrova për herë të katërt fitoi titullin në sondazhin tradicional të gazetës “Trud” – “Trajneri i Vitit”. Treshja e skuadrave të para plotësohet nga kombëtarja e basketbollit (meshkuj) - 160 pikë dhe ekipi i notit në stafetë 4x200 metra me 120 pikë.

Më shumë nga rubrika

Ivana Tonkova me titullin e katërt ballkanik në çiklizëm

Çiklistja më e mirë bullgare Ivana Tonkova u rikthye pas një dëmtimi të rëndë dhe u bë kampione e Ballkanit për femra nën 23 vjeç dhe e dyta në kategorinë e femrave elitë, raporton “Sportal”. Gara u mbajt fundjavën e kaluar në Larisa (Greqi)...

botuar më 23-09-06 4.35.MD

Yjet e futbollit do të luajnë në “Ndeshjen e Shpresës” në Sofje

Sot, më 6 shtator, në Ditën e Bashkimit të Bullgarisë , në orën 17:00 në Stadiumin Kombëtar “Vasill Levski” do të mbahet ndeshja bamirëse “Ndeshja e Shpresës”. Organizatori i saj është ish-kapiteni i kombëtares Stilijan Petrov. Mjetet e..

botuar më 23-09-06 7.05.PD

Një titull historik botëror në not për Petër Micin

Petër Micin fitoi titullin në 400 metra stil i lirë në Kampionatin Botëror të Notit për të rinj dhe vajza në qytetin izraelit të Netanja. Sportisti18-vjeçar i Vihren - Sandanski, i cili është rekordmen botëror në këtë disiplinë, përfundoi me kohën..

botuar më 23-09-05 10.48.PD