Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Aleksandër Vezenkov është sportisti i vitit në Bullgari

Foto: ЕПА/БГНЕС

Basketbollisti Aleksandër Vezenkov u shpall Sportisti i Vitit në Bullgari pasi fitoi në sondazhin tradicional midis gazetarëve sportivë në vend. Në edicionin e 65-të të renditjes prestigjioze, treshen prestigjioze e plotësojnë mundësit Kirill Millov dhe skiatori Albert Popov. Sportistët më të mirë vendas u përcaktuan me votat e 102 gazetarëve aktivë në fushën e sportit nga 40 media.

Sportisti Nr. 1 me aftësi të kufizuara është Georgi Ivanov, sërish basketbollist, në ekipin tonë kombëtar të basketbollit me karrige me rrota, i cili e merr statujën me 250 pikë. Ansambli Kombëtar i Gjimnastikës Ritmike fitoi vendin e parë në kategorinë "Skuadra e Vitit" me 630 pikë. Trajnerja e tyre Vesella Dimitrova për herë të katërt fitoi titullin në sondazhin tradicional të gazetës “Trud” – “Trajneri i Vitit”. Treshja e skuadrave të para plotësohet nga kombëtarja e basketbollit (meshkuj) - 160 pikë dhe ekipi i notit në stafetë 4x200 metra me 120 pikë.

Më shumë nga rubrika

Një autogol në sekondën e fundit e privoi Bullgarinë nga fitorja për Euro 2024

Ekipi kombëtar i futbollit i Bullgarisë luajti një lojë të mirë, por përfundoi me rezultatin baras 2:2 me Hungarinë në një ndeshje kualifikuese evropiane në Grupin G. Pasi Bullgaria kryesonte me 2:1, një autogol e barazoi rezultatin në favor të..

botuar më 23-11-17 9.19.PD
Kombbëtarja bullgare e shahut

Në Kampionatin Evropian të Shahut Ekipor, bullgaret mundën Serbinë

Shahistet e kombëtares bullgare mposhtën Serbinë me rezultat 3:1 në raundin e pestë të Kampionatit Evropian për ekipe në qytetin malazez Budva. Bullgaret, të cilat ende nuk kanë humbje, e luajtën ndeshjen në mënyrë taktike dhe arritën të përfitojnë në..

botuar më 23-11-16 10.08.PD
Stadiumi

Masa të rrepta sigurie për ndeshjen mes Bullgarisë dhe Hungarisë

1600 policë do të ruajnë zonën përreth stadiumit kombëtar “Vasill Levski” në Sofje para, gjatë dhe pas ndeshjes së futbollit nga kualifikimet evropiane mes Bullgarisë dhe Hungarisë më 16 nëntor. Ai do të mbahet pa publik pasi u caktua si me..

botuar më 23-11-15 6.06.MD