Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Perniku mirëpret mysafirët dhe pjesëmarrësit në "Surva"

Foto: BGNES-arkiv

Qyteti i Pernikut, i cili është anëtar i Federatës së Qyteteve të Karnavaleve Evropiane, po përgatitet për festën “Surva”,  qe do të mbahet nga data 27 deri më 29 janar. 10 mijë pjesëmarrës nga vendi dhe jashtë kanë aplikuar për edicionin e 29-të të Festivalit Ndërkombëtar të Lojërave të Maskaradës.

Për 3 vitet e fundit, festivali ishte pezulluar për shkak të krizës së ujit dhe pandemisë së koronavirusit. Publiku dhe pjesëmarrësit janë të etur për festivalin, thonë organizatorët. 118 janë grupet nga Bullgaria dhe 15 nga jashtë. Për shkak të numrit të madh të pjesëmarrësve, do të zhvillohen defile gjatë tre ditëve të festës.

Shumëngjyrësh dhe spektakolar, festivali ndërkombëtar "Surva" gëzon një autoritet shumë të madh në Bullgari dhe në Ballkan.

Më shumë nga rubrika

Parada Ushtarake e 6 majit është rikthyer sërish

Pas një pauze tre vjeçare për shkak të pandemisë Covid-19, kur Dita e Trimërisë dhe festë e Ushtrisë Bullgare festohej me manifestime në përputhje me masat kundër epidemisë, këtë vit do të zhvillohet parada ushtarake. Më 6 maj, menjëherë pas liturgjisë..

botuar më 23-05-06 6.00.PD
Banorja më e re e parkut, Iva

Një ekip ndërkombëtar ka ekzaminuar gjendjen shëndetësore të arinjve në Belica

Në kuadër të kujdesit të vazhdueshëm për arinjtë e murrmë në Parkun e Belicës, Fondacioni “Katër Putrat” zhvilluan ekzaminimet parandaluese vjetore. Veterinerët nga Austria, Bullgaria dhe Gjermania kryen ekografi, radiografi, ekzaminime dentare dhe..

botuar më 23-05-05 12.19.MD

Sipas ministrit të drejtësisë, ndërmjetës po bllokojnë marrjen e shtetësisë

Këshilli për marrjen e shtetësisë bullgare po kontrollon mbi 1000 dosje për 4 muajt e fundit, njoftoi në Kuvendin Popullor ministri i drejtësisë Krum Zarkov. Ai foli me deputetët me kërkesë të partisë “Vëzrazhdane”, e cila sinjalizoi se zyra të..

botuar më 23-05-04 11.41.PD