Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Japonezët po xhirojnë një dokumentar për qytetërimin trak

Perperikon
Foto: BGNES

Një nga televizionet kryesore japoneze, TBS, po xhiron një film në Bullgari për historinë e trakëve dhe verën e shenjtë. Ekipi punon në Perperikon dhe në Luginën e Mbretërve Trakë pranë qytetit Kazanllëk. Filmi 50-minutësh do të transmetohet në rubrikën më të ndjekur për mrekullitë dhe misteret botërore para audiencës 20 milionëshe të medias, njoftoi udhëheqësi shumëvjeçar i gërmimeve në Perperikon, Prof. Nikollaj Ovçarov.

Një qendër vizitorësh po ndërtohet me shpejtësi pranë qytetit shkëmbor për ta bërë atë edhe më tërheqës për turistët. Në fund të vitit 2022, Perperikon u kthye në një destinacion kryesor të fundjavës. Mijëra turistë i befasuan ciceronët vendas, ndërsa fluksi i mysafirëve arriti vizitat gjatë muajve të pikut të verës.

Më shumë nga rubrika

Georgi Gospodinov dhe Angela Rodel

Romani “Strehim kohe” fitoi Booker

Shkrimtari bullgar Georgi Gospodinov dhe përkthyesja Angela Rodel janë fitues të çmimit ndërkombëtar letrar “Booker” me romanin “Strehim kohe” .  Ky është libri i parë bullgar që fiton këtë çmim. Nderimi u jepet romaneve artistike nga e..

botuar më 23-05-24 9.51.PD
Në Çikago, SHBA

Petja Ilieva - ambasadore e kulturës bullgare në botë

Pikturat e Petja Ilievës janë të ekspozuara në aq shumë vende saqë është më e lehtë të thuhet se ku nuk i kanë parë ende tablotë e saj piktoreske. Piktorja e talentuar prezantoi bukurinë e Bullgarisë në afro 50 vende në 6 kontinente , duke..

botuar më 23-05-24 8.45.PD

Arti i rrugës do të ketë një festë të vet treditore në kryeqytet

Nga sot e deri të dielën, sheshi "Sllavejkov" i kryeqytetit bëhet skena e festivalit të parë të kulturës së rrugës Street Music Fest. Sipas organizatorëve nga Mish Mash Fest, ky do të jetë një forum plot ngjyra dhe gazmor me shumë muzikë,..

botuar më 23-05-19 6.30.PD