Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Japonezët po xhirojnë një dokumentar për qytetërimin trak

Perperikon
Foto: BGNES

Një nga televizionet kryesore japoneze, TBS, po xhiron një film në Bullgari për historinë e trakëve dhe verën e shenjtë. Ekipi punon në Perperikon dhe në Luginën e Mbretërve Trakë pranë qytetit Kazanllëk. Filmi 50-minutësh do të transmetohet në rubrikën më të ndjekur për mrekullitë dhe misteret botërore para audiencës 20 milionëshe të medias, njoftoi udhëheqësi shumëvjeçar i gërmimeve në Perperikon, Prof. Nikollaj Ovçarov.

Një qendër vizitorësh po ndërtohet me shpejtësi pranë qytetit shkëmbor për ta bërë atë edhe më tërheqës për turistët. Në fund të vitit 2022, Perperikon u kthye në një destinacion kryesor të fundjavës. Mijëra turistë i befasuan ciceronët vendas, ndërsa fluksi i mysafirëve arriti vizitat gjatë muajve të pikut të verës.

Më shumë nga rubrika

Bogdan Darev dhe Kalin Krumov

"Kavall Park" - një shpjegim i dashurisë për Bullgarinë përtej oqeanit

Pakkush ndoshta e ka dëgjuar emrin e Alexander Epplerit - një amerikan me origjinë ruse, i dashuruar me Bullgarinë dhe kavallin (fyellin) bullgar. Që në adoleshencë ai u zhyt në magjinë e folklorit tonë, duke marrë pjesë në një koncert të një ansambli..

botuar më 23-05-18 2.45.MD

Tre vende ikonike në Plovdiv po ndryshojnë pamjen e tyre këtë verë

Pas festimit të Ditës Ndërkombëtare të Kërcimit si koreograf i shfaqjeve franceze në Stara Zagora, artisti bullgar Hristijan Bakallov ndodhet tani në Plovdiv si “regjisor” i botës rreth nesh. Tre hapësira urbane ikonike në Plovdiv - Baza e Vozitjes,..

botuar më 23-05-17 7.15.PD

Bullgaria ndan një pavijon të përbashkët me shtatë vende në Festivalin e Filmit në Kanë

Vendi ynë ka vendin e tij në edicionin e 76-të të Festivalit të Filmit në Kanë. Stenda përfaqësuese bullgare (pavijoni 131) ndahet me Qipron dhe gjashtë vende të tjera të Ballkanit - Bosnjë dhe Hercegovinën, Kroacinë, Slloveninë, Serbinë, Malin e Zi..

botuar më 23-05-16 6.15.PD