Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Japonezët po xhirojnë një dokumentar për qytetërimin trak

Perperikon
Foto: BGNES

Një nga televizionet kryesore japoneze, TBS, po xhiron një film në Bullgari për historinë e trakëve dhe verën e shenjtë. Ekipi punon në Perperikon dhe në Luginën e Mbretërve Trakë pranë qytetit Kazanllëk. Filmi 50-minutësh do të transmetohet në rubrikën më të ndjekur për mrekullitë dhe misteret botërore para audiencës 20 milionëshe të medias, njoftoi udhëheqësi shumëvjeçar i gërmimeve në Perperikon, Prof. Nikollaj Ovçarov.

Një qendër vizitorësh po ndërtohet me shpejtësi pranë qytetit shkëmbor për ta bërë atë edhe më tërheqës për turistët. Në fund të vitit 2022, Perperikon u kthye në një destinacion kryesor të fundjavës. Mijëra turistë i befasuan ciceronët vendas, ndërsa fluksi i mysafirëve arriti vizitat gjatë muajve të pikut të verës.

Më shumë nga rubrika

Nata e muzeve në Sofje pret vizitorët e saj

Ekspozita, koncerte, punëtori, filma, turne të organizuara me guidë - më shumë se 50 muze dhe galeri do të ofrojnë një program të pasur në kuadër të "Natës Evropiane të Muzeve" në Sofje. Gjatë gjithë ditës së 13 majit, banorët e Sofjes do të mund..

botuar më 23-05-13 7.15.PD
Ballçik, Bullgari, nga seria Black sea, ©️ Vanesa Uinship/Agence VU'

"Rruga e gjatë" – një ekspozitë fotografike nga Vanessa Winship dhe George Georgiou në Sofje

Fotografët e njohur britanikë Vanessa Winship dhe George Georgiou do të prezantojnë për herë të parë punimet e tyre në Sofje. Ekspozita e tyre titullohet “Rruga e gjatë” dhe është krijuar posaçërisht për hapësirën e galerisë „Syntesiz“. Autorët do të..

botuar më 23-05-12 7.15.PD
Foto: Facebook/ BulgaarseschoolinNederland

Vizitë në shkollën e së dielës “Shenjtor Kirill dhe Metodij” në Hagë

Më shumë se 40 shkolla bullgare të së dielës jashtë vendit mbajnë emrin e krijuesve të alfabetit sllav (glagolica), vëllezërve Kirill dhe Metodij. Më 11 maj, kur Kisha Ortodokse Bullgare kremton Ditën e Apostujve dhe Edukatorëve të Shenjtë , ne..

botuar më 23-05-11 6.25.PD