Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Japonezët po xhirojnë një dokumentar për qytetërimin trak

Perperikon
Foto: BGNES

Një nga televizionet kryesore japoneze, TBS, po xhiron një film në Bullgari për historinë e trakëve dhe verën e shenjtë. Ekipi punon në Perperikon dhe në Luginën e Mbretërve Trakë pranë qytetit Kazanllëk. Filmi 50-minutësh do të transmetohet në rubrikën më të ndjekur për mrekullitë dhe misteret botërore para audiencës 20 milionëshe të medias, njoftoi udhëheqësi shumëvjeçar i gërmimeve në Perperikon, Prof. Nikollaj Ovçarov.

Një qendër vizitorësh po ndërtohet me shpejtësi pranë qytetit shkëmbor për ta bërë atë edhe më tërheqës për turistët. Në fund të vitit 2022, Perperikon u kthye në një destinacion kryesor të fundjavës. Mijëra turistë i befasuan ciceronët vendas, ndërsa fluksi i mysafirëve arriti vizitat gjatë muajve të pikut të verës.

Më shumë nga rubrika

Elita dhe inovacioni në grafikë nga e gjithë bota mbledh Bienalen Ndërkombëtare në Varna

Qyteti bregdetar Varna pret bienalen më të madhe grafike në Ballkan. Këtë vit, në të prezantohen piktorë nga 53 vende, me një pjesëmarrje shumë të fortë të krijuesve nga Meksika, Tajlanda, Japonia. Marrin pjesë edhe piktorë nga Afrika e Jugut,..

botuar më 23-08-12 7.15.PD

Fituesi i “Booker” Georgi Gospodinov është mysafir në festivalin “Me një libër në plazh” në Burgas

Shkrimtari Georgi Gospodinov, fitues i çmimit më prestigjioz letrar “Booker” për vitin 2023, është i ftuar në Festivalin Veror të Librit “Me një libër në plazh”, i cili zhvillohet nga 9 deri më 13 gusht në Burgas. Takimi me lexuesit është të premten -..

botuar më 23-08-11 7.15.PD

Filloi festival fotografik “Bosilegrad para dhe tani”

Në Bosilegrad nga 10 deri më 13 gusht po zhvillohet një festival fotografik në të hapur me emrin “Bosilegrad para dhe tani”. Kjo është iniciativa e parë e tillë që mbahet në Bosilegrad. Në të marrin pjesë tre fotografë profesionistë: Asen Velikov,..

botuar më 23-08-10 2.32.MD