Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Velingrad gëzon interes të madh turistik në mes të një dimri jashtëzakonisht të ngrohtë

Foto: arkiv

Hotelierët në rajonin e Velingradit raportojnë sezonin më të fortë të dimrit të katër viteve të fundit, për shkak të anulimit të kufizimeve anti-epidemike dhe dimrit të ngrohtë. Aktualisht, në qytet dhe në Rodopet Perëndimore ka po aq turistë sa para pandemisë. Kështu deklaroi Zllatko Zllatanov, kryetar i Shoqatës së Hotelierëve dhe Pronarëve të Restoranteve në Velingrad në një intervistë për BNR-Plovdiv.

Sipas tij, kur ka borë, turistët preferojnë vendpushimet e skive në Bansko, Borovec dhe Pamporovo, por kur është ngrohtë dhe pa borë, ata vizitojnë Velingradin për të përdorur burimet minerale dhe pishinat lokale.

Baza e shtratit në qytet, i njohur edhe si spa-kryeqyteti i Ballkanit, është i zënë ndërmjet 70 dhe 80%, dhe kjo pas festave të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, pohon Zllatanov. Ai shtoi se, përveç turistëve, vijnë edhe shumë të huaj – pronarë të apartamenteve në rajon - kryesisht qytetarë nga Greqia dhe Turqia fqinje. Kryetari i Shoqatës lokale të Hotelierëve dhe Pronarëve të Restoranteve është i bindur se nuk do të ketë rritje të re të çmimeve në qytetin turistik në të ardhmen e afërt. "Çmimet nuk do të rriten nëse nuk ka ngjarje të jashtëzakonshme", përfundoi Zllatko Zllatanov.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

Një panair i kosit bullgar në Razgrad promovon traditat popullore

“Razgrad po bëhet përsëri kryeqyteti i kosit”, tha nënkryetari i komunës, Dobrin Dobrev, me rastin e hapjes së Panairit të 21-të të kosit sot. Ideja e panairit është popullarizimi i traditave popullore të grupit etnografik Kapanci, që lidhet me..

botuar më 23-07-26 7.20.PD
Plazhi i Ravdës

Ravda feston në ditën e Shën Parashqevisë

Në ditën e sotme të Shën Parashqevisë – mbrojtëses së Ravdës dhe patronit të kishës lokale, një nga fshatrat tanë më të njohur të Detit të Zi do të kremtojë festën e tij. Dita solemne do të fillojë me liturgjinë solemne tradicionale në kishën..

botuar më 23-07-26 6.10.PD

Njerëzit mund të pushojnë në plazhin tuaj pa u shqetësuar, thotë presidentja e WTTC Julia Simpson

Unë fola me një numër ekspertësh të cilët janë të bindur se nuk ka ndotje në Detin e Zi. Informacioni që është shfaqur është pjesë e një fushate negative që nuk bazohet në fakte. Mund t'i deklaroj botës me përgjegjësi se Deti i Zi është i pastër..

botuar më 23-07-24 11.24.PD