Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sofja është ndër destinacionet kryesore për turizmin luksoz wellness në Evropë

Foto: BGNES

Kryeqyteti bullgar është në vendin e tretë në kontinentin e vjetër për sa u përket mundësive për turizmin luksoz Wellness, menjëherë pas Barcelonës dhe Cyrihut, sipas një studimi të kompanisë "OVO Network", e cila operon një portal online për marrjen me qira të pasurive të paluajtshme.

Renditja merr parasysh praninë e restoranteve me yje Michelin, hoteleve me 5 yje dhe qendrave luksoze spa, në raport me numrin e turistëve që i vizitojnë, si dhe nivelin e "sigurisë dhe luksit" në qytete, të përcaktuara si destinacionet më të njohura turistike. Mbi këtë bazë janë përzgjedhur destinacionet më elitare të pushimeve për vitin 2023.

Të dhënat e hulumtimit tregojnë se Sofja ka 83 spa qendra me 4 yje ose më shumë, që do të thotë se për 1 milion turistë ka 60 spa qendra luksoze. Sipas autorëve të studimit, kjo është dy herë më shumë se është niveli mesatar për qytetet e përfshira.

Sofja është gjithashtu një nga destinacionet më të dëshirueshme për një qëndrim luksoz. Kryeqyteti bullgar zë vendin e 10-të në renditjen e motorit të kërkimit online "Google" për një destinacion që lidhet me nocionin “luks”. Gjithashtu, sipas sondazhit, në Sofje ka 12 hotele në kategorinë "5 yje".

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

BNR do të promovojë turizmin bullgar

Bullgaria po pret me padurim sezonin e ri veror me plazhe më të pastra. Pritshmëritë janë të arrijmë të paktën 4.6 milionë vizita turistike në verën e vitit 2023. Kjo do të jetë të paktën 5% mbi rezultatin e sezonit në 2019 para koronavirusit, tha..

botuar më 23-05-18 3.29.MD

Tashmë mund të rezervojmë çadrat në plazh përmes një aplikacioni online

Këtë verë, turistët do të mund të marrin informacion dhe të rezervojnë çadra dhe shezlonge në bregdetin bullgar të Detit të Zi në kohë reale. Koncesionarët në plazhet tona detare kanë përgatitur një aplikacion që pritet të jetë funksional përpara..

botuar më 23-05-14 10.10.PD

22 flamuj blu për bregun bullgar të Detit të Zi këtë verë

Gjatë muajve të ngrohtë, një "Flamur Blu" do të fluturojë mbi një numër rekord plazhesh në bregun bullgar të Detit të Zi - gjithsej 22, tha për BTA Stanimir Georgiev, kryetari i lëvizjes "Flamuri Blu" bullgar. Çmimi "Flamuri Blu" është eko-etiketa..

botuar më 23-05-13 10.05.PD