Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grigor Dimitrov përballet me Novak Gjokoviqin në Australian Open

| rinovuar më 23-01-19 2.53.MD
Grigor Dimitrov
Foto: @BulgarianTennisFederation

Bullgari Grigor Dimitrov u kualifikua lehtësisht për të nëntën herë në raundin e tretë të Australian Open. Tenisti bullgar i vendosur nën numrin e 27 në skemë mposhti Lasllo Xhere me rezultat 6:3, 6:2, 6:0, në Melburn. Ai vazhdon pa humbur asnjë set në turneun Grand Slam. Grigor regjistroi 31 fitore në 93 minuta lojë dhe përfundoi ndeshjen me 18 goditje fituese me 16 gabime të paplanifikuara.

Dimitrov do të përballet me nëntë herë kampionin e Australian Open, Novak Gjokoviq në raundin e tretë të shtunën.Më shumë nga rubrika

Petja Nedellçeva

Badmintonistja Petja Nedellçeva hyri në rekordet botërore të Guinness

Badmintonistja më e dekoruar bullgare, Petja Nedellçeva, hyri në Librin e Rekordeve Guinness, raporton “Sportal”. Nedellçeva u shpërblye për lojën më të gjatë në një ndeshje zyrtare - 154 goditje. Kjo ndodhi në një ndeshje dyshe për femra më 18..

botuar më 23-10-23 2.59.MD
Josif Panov (djathtas) me rripat e tij të kampionit

Josif Panov mbrojti titullin e tij botëror në boksin profesionist

Josif Panov-Pepeljankata /Nepërka/ mbrojti titullin e tij botëror në peshën e lehtë të Organizatës Universale të Boksit (UBO). Boksieri bullgar mundi francezin Sandy Messaoud pas 12 raundesh dhe me vendimin unanim të gjyqtarëve. Kjo ishte edhe..

botuar më 23-10-20 11.04.PD

Prapëseprapë, Sofia Open 2023 do të zhvillohet, elita botërore e tenisit po vjen në vendin tonë

Sofia Open 2023 do të mbahet nga 4 deri më 11 nëntor në “Arena Sofja” dhe sallën “Sofja” në kryeqytetin bullgar, njoftoi Federata Bullgare e Tenisit. Më herët, federata njoftoi se ka refuzuar organizimin e turneut ATP 250 Sofia Open për shkak të..

botuar më 23-10-18 3.29.MD