Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Lehtësohet emërimi i punonjësve të huaj me "kartën blu"

Foto: consilium.europa.eu

Me ndryshimet e leximit të dytë në Ligjin e Migracionit dhe Lëvizshmërisë së Punës, parlamenti prezantoi një regjim fleksibël të mundësive të punës në distancë dhe mundësive të udhëtimeve të biznesit afatgjata dhe afatshkurtra, përfshirë në territorin e BE-së. Hiqet kërkesa për arsim të lartë për punëtorët që janë të nevojshëm për ekonominë tonë.

Mbajtësit e “kartës blu” mund të ushtrojnë aktivitet edhe si persona të vetësiguruar. U ndryshuan edhe Ligji për të huajt në Republikën e Bullgarisë, Ligji për nxitjen e punësimit, Ligji për dokumentet personale bullgare, Ligji për sigurimin shëndetësor. Informatat janë nga reporteri Daniell Inkov.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Specialistë të gjuhës bullgare nga tre kontinente shkëmbejnë përvojë dhe fitojnë njohuri në një seminar në Veliko Tërnovo

Specialistë të gjuhës bullgare nga 32 vende nga tre kontinente marrin pjesë në seminarin trejavor për gjuhën dhe kulturën bullgare, i cili filloi sot në Universitetin e qytetit Veliko Tërnovo. Sipas korrespondentit të BNR-së në kryeqytetin e vjetër,..

botuar më 24-07-15 5.14.MD

Arkitekti Rumen Xhagarov restauroi një shtëpi të vjetër dhe u kthye në fshat si një protestë kundër krizës demografike

Në Bullgari ka 5257 vendbanime, sipas regjistrit të Institutit Kombëtar të Statistikave nga viti 2021. Prej tyre, afro 5000 janë vendbanime të vogla, por sipas statistikave, çdo vit “vdes” nga një fshat bullgar sepse prej tij është larguar edhe banori i..

botuar më 24-07-15 7.30.PD

"Topllo Fest" 2024 - fluturojmë "Lartë në qiell" me qifta, muzikë dhe shumë argëtim!

Hapësira për art, kulturë dhe dialog "Topllocentralla" në Sofje po përgatitet për një mbyllje spektakolare të sezonit të saj të pestë me edicionin e pestë të festivalit emblematik "Topllo Fest". Nën moton "Lartë në qiell", qiftet shumëngjyrëshe..

botuar më 24-07-13 8.40.PD