Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dimitrov para ndeshjes me Gjokoviçin: Besoj se mund të fitoj

Foto: EPA/BGNES

Tenisti më i mirë bullgar, Grigor Dimitrov, tha se Novak Gjokoviç është favorit në ndeshjen e ardhshme mes tyre në raundin e tretë të Australian Open. Me atë fitore që daton në maj 2013 në Madrid, bullgari ka vetëm një fitore në dhjetë ndeshje deri tani me Gjokoviç, i cili është nëntë herë kampion në Melburn.

“Ai është një favorit serioz, por më pëlqejnë situata të tilla. Kjo është arsyeja pse ne luajmë tenis, për të takuar më të mirët. Nuk do të kënaqesha me më pak. Besoj se mund të fitoj”, tha Dimitrov.


Më shumë nga rubrika

Foto: Federata Bullgare e Peshëngritjes

Titull evropian dhe rekord botëror për Karlos Nasar në peshëngritje

Karlos Nasar fitoi medaljen e artë në kategorinë 89 kg për meshkuj në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Jerevan, Armeni. Bullgari grumbulloi gjithsej 395 kilogramë, me të cilën bëri një rekord botëror. Deri më tani, arritja më e lartë në..

botuar më 23-04-20 8.06.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov u kualifikua në raundin e tretë të ATP 500 në Barcelonë

Tenisti më i suksesshëm bullgar Grigor Dimitrov u kualifikua lehtësisht në raundin e tretë të turneut ATP 500 në Barcelonë. Tenisti bullgar i vendosur nën numrin 11 mundi Emilio Gomez nga Ekuadori 6:3, 6:1 pas 62 minutash lojë. Kundërshtari i radhës..

botuar më 23-04-19 2.52.MD
Georgi Peev

Një bullgar mori medaljen e artë në not në kampionatin botëror për persona me transplantim

Bullgari Georgi Peev nga Haskovo u bë kampion i botës në 100 metra “bretëkocë” në Kampionatin Botëror të Personave me Transplantim, i cili mbahet në Përt të Australisë. Këtë e bëri të ditur Peev në profilin e tij social në Facebook. Në Lojërat e..

botuar më 23-04-18 10.38.PD