Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një investim francez në prodhimin e cilindrave hap 100 vende pune në Kërxhali

Foto: mi.government.bg

Një investim i ri francez me vlerë 15 milionë leva u përurua me një ceremoni në qytetin Kërxhali (Bullgari Jugore). Ky është zgjerimi i tretë radhazi i fabrikës së kompanisë Serta Bulgaria. Investimi do të hapë 100 vende të reja pune.

"Ky bashkëpunim është një nga shembujt e shumtë pozitivë në marrëdhëniet ekonomike francezo-bullgare. Në dy dekada, kjo ndërmarrje është bërë e dyta më e madhe në sektor dhe sot ofron punësim për 700 persona", tha ministri i ekonomisë dhe industrisë, Nikolla Stojanov, i cili mori pjesë në ngjarje.

"Me njohuritë dhe aftësitë bullgare këtu krijohet prodhimi, i cili eksportohet në shumë vende të Bashkimit Evropian, si dhe në SHBA, Brazil, Argjentinë dhe Kinë", shtoi ministri.

Më shumë nga rubrika

Fillon një studim mbi zhvillimin e tregut të hidrogjenit në Bullgari

Sipas planit REPowerEU të Komisionit Evropian për dekarbonizimin, Kompania Shtetërore “Bullgartransgaz” po fillon një studim tregu jodetyrues për të kërkuar kapacitetin e transferimit të hidrogjenit. Kompania informon të gjithë pjesëmarrësit..

botuar më 23-08-17 1.53.MD

8.5% është inflacioni vjetor i muajit korrik

Në korrik 2023, inflacioni mujor i matur me indeksin e çmimeve të konsumit ishte 0.9% krahasuar me muajin paraardhës, dhe inflacioni vjetor për korrikun 2023 krahasuar me korrikun 2022 ishte 8.5%. Në korrik 2023, krahasuar me muajin paraardhës, rritja..

botuar më 23-08-16 3.55.MD

Për Dhomën e Tregtisë, marrëdhëniet e biznesit me Kinën janë të pabalancuara

Kryesia e Dhomës Tregtare Bullgare zhvilloi bisedime me ambasadorin e ri bullgar në Pekin Andrej Tehov. Kryetari i dhomës, Dobri Mitrev, e informoi diplomatin se sipërmarrësit që tregtojnë me Kinën i konsiderojnë marrëdhëniet bilaterale të biznesit..

botuar më 23-08-15 10.09.PD