Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Si po përgatiten partitë parlamentare për zgjedhjet e ardhshme?

Foto: BGNES

Formacionet e përfaqësuara në parlament tashmë po përgatiten të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme për Parlamentin e 49-të më 2 prill dhe të demonstrojnë optimizëm për rezultatet e tyre të ardhshme.

"Ne do të kërkojmë dimensionet lokale të problemeve dhe mundësive. Do të kërkojmë një formulë politike që do të çojë në formimin e shumicës qeverisëse në parlament", tha Tomisllav Donçev, nënkryetar i GERB. Prioritet për partinë do të jetë edhe reforma në drejtësi.

Bashkëkryetari i "Po e vazhdojmë ndryshimin" Asen Vasilev po zhvillon negociata për partneritet me "Bullgarinë Demokratike" me kusht që ai të forcohet me një marrëveshje me shkrim. "Ne po punojmë në mënyrë aktive me “Bullgarinë Demokratike, që të bëhet bashkimi me ta, por edhe me të gjitha organizatat dhe partitë e tjera civile me të cilat kemi një vizion të përbashkët për Bullgarinë," shpjegoi Vasilev.

"Do të formojmë konfigurime parazgjedhore dhe paszgjedhore që do t'u japin qytetarëve bullgar një opsion të qartë për të votuar për një qeveri demokratike dhe reformiste", siguroi Hristo Ivanov nga “Bullgaria Demokratike”.

Atdhetarët e “Vëzrazhdane” me lider Kostadin Kostadinov janë plot ambicie për t’u kthyer nga forca e katërt në forcën e parë politike.

“Ne po e vazhdojmë politikën tonë. E mbështesim përfundimin e projektit të centralit aromik "Belene"  dhe zgjerimin e centralit atomik “Kozloduj”, tha Rumen Geçev nga Partia Socialiste Bullgare (BSP).

"Ngritja Bullgare" do të vendosë në një këshill në çfarë formati do të paraqitet në zgjedhjet e ardhshme, njoftoi kreu i saj Stefan Janev.

Aktualisht Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) po hesht.

Më shumë nga rubrika

Nikollaj Denkov

Pse GERB ndryshoi papritur qëndrimin e vet ndaj Prokurorit të Përgjithshëm të cilin e mbronte vazhdimisht?

"Ne duam të dëgjojmë se çfarë po planifikon Maria Gabriel - nëse bëhet fjalë vetëm për ndryshimin e një personi apo për një reformë të plotë gjyqësore," u tha gazetarëve Nikollaj Denkov nga "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike"..

botuar më 23-05-12 10.04.PD
Krum Zarkov

Askush nuk është kundër dorëheqjes së Prokurorit të Përgjithshëm

Ministria e Drejtësisë javën e ardhshme do të vendosë se çfarë hapash do të ndërmarrë kundër prokurorit të përgjithshëm Ivan Geshev, tha ministri i drejtësisë Krum Zarkov. Me dorëheqjen e kërkuar nga Geshev, kandidatja e GERB-it për kryeministre Maria..

botuar më 23-05-11 11.55.PD

Ka një mospërputhje mes pozitës zyrtare të Maqedonisë së Veriut dhe të dhënave të autoriteteve kufitare në rastin me eurodeputetin Andrej Kovaçev

Ekziston një mospërputhje mes qëndrimit zyrtar të Maqedonisë së Veriut të paraqitur në Bullgari dhe të dhënave në sistemin e saj kufitar. Ministri i punëve të jashtme, Ivan Kondov, në një konferencë për shtypin në Ministrinë e Jashtme, bëri të ditur..

botuar më 23-05-10 8.06.MD