Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Si po përgatiten partitë parlamentare për zgjedhjet e ardhshme?

Foto: BGNES

Formacionet e përfaqësuara në parlament tashmë po përgatiten të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme për Parlamentin e 49-të më 2 prill dhe të demonstrojnë optimizëm për rezultatet e tyre të ardhshme.

"Ne do të kërkojmë dimensionet lokale të problemeve dhe mundësive. Do të kërkojmë një formulë politike që do të çojë në formimin e shumicës qeverisëse në parlament", tha Tomisllav Donçev, nënkryetar i GERB. Prioritet për partinë do të jetë edhe reforma në drejtësi.

Bashkëkryetari i "Po e vazhdojmë ndryshimin" Asen Vasilev po zhvillon negociata për partneritet me "Bullgarinë Demokratike" me kusht që ai të forcohet me një marrëveshje me shkrim. "Ne po punojmë në mënyrë aktive me “Bullgarinë Demokratike, që të bëhet bashkimi me ta, por edhe me të gjitha organizatat dhe partitë e tjera civile me të cilat kemi një vizion të përbashkët për Bullgarinë," shpjegoi Vasilev.

"Do të formojmë konfigurime parazgjedhore dhe paszgjedhore që do t'u japin qytetarëve bullgar një opsion të qartë për të votuar për një qeveri demokratike dhe reformiste", siguroi Hristo Ivanov nga “Bullgaria Demokratike”.

Atdhetarët e “Vëzrazhdane” me lider Kostadin Kostadinov janë plot ambicie për t’u kthyer nga forca e katërt në forcën e parë politike.

“Ne po e vazhdojmë politikën tonë. E mbështesim përfundimin e projektit të centralit aromik "Belene"  dhe zgjerimin e centralit atomik “Kozloduj”, tha Rumen Geçev nga Partia Socialiste Bullgare (BSP).

"Ngritja Bullgare" do të vendosë në një këshill në çfarë formati do të paraqitet në zgjedhjet e ardhshme, njoftoi kreu i saj Stefan Janev.

Aktualisht Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) po hesht.

Më shumë nga rubrika

Ilijana Jotova

Derisa të shënohen bullgarët në kushtetutën e Maqedonisë së Veriut, nuk do të ketë konferencë ndërqeveritare në BE

Konferenca e radhës ndërqeveritare në Bashkimin Evropian me institucionet evropiane nuk do të mbahet derisa bullgarët të përfshihen në ligjin bazë të Maqedonisë së Veriut. Kështu iu përgjigj nënpresidentja Ilijana Jotova pyetjes se si Bullgaria i..

botuar më 23-05-10 5.36.MD

Hristijan Pendikov tashmë ka një pasaportë bullgare

Zëvendëspresidentja Ilijana Jotova i dorëzoi dokumentet bullgare të identitetit Hristijan Pendikov në një ceremoni në Presidencë. Pendikov është sekretar i shoqatës “Mbreti Borisi i Tretë” në Ohër dhe më 19 janar u bë viktimë e një rrahjeje në..

botuar më 23-05-10 3.54.MD
Mustafa Karadajë

Mustafa Karadajë uroi GERB-SDS për përpjekjet për të formuar qeveri

Pas nominimit të Maria Gabriel për postin e kryeministrit, kreu i DPS-së Mustafa Karadajë përshëndeti qëndrimin korrekte të GERB-SDS për të formuar një qeveri më mandatin e parë. Në lidhje me takimet e parapara me grupet parlamentare, Karadajë..

botuar më 23-05-10 3.34.MD