Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Kur këndoj" na kujton të ndjekim rrugën tonë me një buzëqeshje

Foto: YouTube

Kur këndoni? Kur ndiheni mirë?... Kalin Veljov dhe Maria Avramidi (Kalin Veliov & Maria Avramidi) këndojnë edhe kur nuk ndihen mirë.

Kështu nis kënga e tyre “Kur këndoj”. Por kjo nuk është kënga e tyre e parë e përbashkët. Ata i bashkon projekti muzikor "AMAZONIA" - grupi brazilian i vallëzimit latin me producent Veljov. Në regjistrimin e këngës dhe gjatë xhirimeve të videos mori pjesë edhe basisti Boris Taslev - i njohur kryesisht nga skena bullgare e xhazit, aktualisht - pjesë e Orkestrës së Muzikës Popullore të BNR. Të gjitha instrumentet e tjera muzikore në "Kur këndoj" janë incizuar nga Kalin Veljov, i cili është autor i muzikës, tekstit dhe aranzhimit.

"Kur këndoj" u krijua për të kujtuar një filozofi të thjeshtë të jetës" - thotë Kalin Veljov. - Ne duhet të mendojmë pozitivisht, të ndjekim rrugën tonë, pavarësisht gjithçkaje që ndodh në jetën tonë. Një humor i mirë, një buzëqeshje dhe mendimet pozitive janë energjia që duhet të na çojë përpara dhe të ndjekim ëndrrat tona”.

Le të buzëqeshim, të ndjekim ëndrrat tona dhe të këndojmë me Kalin dhe Maria:

“Këndoj kur ndihem mirë,

Këndoj edhe kur nuk ndihem mirë.

Këndoj për njerëzit si unë

Në fund të fundit, ne jetojmë për këtë moment.

Le të jetë ai i mirë edhe për ty, edhe për mua!...”

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

"Mos e bëj këtë " – një këngë e frymëzuar nga epoka e artë e muzikës disko

Një nga artistet më të suksesshme në skenën muzikore bullgare - Poli Genova, e cila në vitin 2016 fitoi për Bullgarinë vendin e katërt prestigjioz në Eurovizion me këngën "If Love Was a Crime " , krijoi një këngë të re - "Mos e bëj këtë "...

botuar më 23-05-19 10.15.PD

"Venusiani" i “Të Dyshuarve të Zakonshëm” dëshiron të emigrojë në Tokë

Stefan Vëlldobrev dhe “Të Dyshuarit e Zakonshëm” janë përsëri këtu me një tjetër këngë nga albumi "Kodi i Verdhë" - albumi i parë për të cilin Stefan Vëlldobrev fton secilin prej “Të Dyshuarve të Zakonshëm” të propozojë kompozimet e veta. Kjo është "..

botuar më 23-05-17 11.17.PD

Kënga e përjetshme “Një trëndafil bullgar” me një aranzhim të ri përparon në renditjen e BNR

Gjithnjë e më shpesh, krijuesit bashkëkohorë u drejtohen këngëve të arta të muzikës bullgare për t’i transformuar ato në një mënyrë tjetër dhe për t’i paraqitur me një tingëllim të përditësuar. Ju ofrojmë një version të ri simfonik të këngës..

botuar më 23-05-16 10.13.PD