Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dy persona me Covid-19 kanë vdekur, pacientët e regjistruar tashmë janë nën 3000

Foto: arkiv

47 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet janë ulur me 6 krahasuar me një ditë më parë. Mbi 72.3% prej të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 1.6% e 2847 testeve të kryera janë pozitive, me 1.76% të treguesit të enjten, sipas portalit coronavirus.bg.

Numri i rasteve aktive u ul me 130 në 2966. 11 të infektuar u shtruan në spitale. 9 nga të sapo pranuarit ose 81,82% nuk janë të vaksinuar. Të shtruarit janë ulur me 14 në 276. Janë 38 të infektuar në terapi intensive.

Gjatë 24 orëve të fundit, dy persona me Covid të konfirmuar vdiqën, njëri prej tyre nuk ishte imunizuar. Të enjten janë shëruar 175 persona, janë bërë 135 vaksina.

Më shumë nga rubrika

Dr. Asen Mexhidiev

Propozojnë heqjen e karantinës dhe izolimit të detyrueshëm në rast të Covid-19

Ministri i shëndetësisë, Dr. Asen Mexhidiev, do të propozojë ndryshime në Ligjin për Shëndetësinë. Ata kanë të bëjnë me heqjen e izolimit të detyrueshëm të personave të sëmurë me Covid-19, si dhe me karantinimin e detyrueshëm të personave në..

botuar më 23-05-31 3.03.MD
Protesta e 31 majit për sovranitet dhe ligjshmëri në Bullgari

Protesta “pro” dhe “kundër” mandatit të dytë për formimin e qeverisë

Organizatat e majta si “Jashtë BE dhe NATO”, “MIR” dhe “Brod” protestuan para parlamentit duke kërkuar që mandati i dytë për formimin e qeverisë të kthehet i papërmbushur. Veprimtaria u shpall në rrjetet sociale si “protestë për sovranitetin dhe..

botuar më 23-05-31 12.27.MD
Bojko Borisov

Prokuroria propozoi heqjen e imunitetit parlamentar të liderit të GERB-it

Prokuroria e qytetit të Sofjes i propozoi prokurorit të përgjithshëm që të kërkojë imunitetin parlamentar të liderit të GERB-it, Bojko Borisov, në të ashtuquajturën çështje “Barcelonagate”. Sipas prokurorit mbikëqyrës të çështjes, u mblodhën prova..

botuar më 23-05-31 9.24.PD