Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dy persona me Covid-19 kanë vdekur, pacientët e regjistruar tashmë janë nën 3000

Foto: arkiv

47 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet janë ulur me 6 krahasuar me një ditë më parë. Mbi 72.3% prej të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 1.6% e 2847 testeve të kryera janë pozitive, me 1.76% të treguesit të enjten, sipas portalit coronavirus.bg.

Numri i rasteve aktive u ul me 130 në 2966. 11 të infektuar u shtruan në spitale. 9 nga të sapo pranuarit ose 81,82% nuk janë të vaksinuar. Të shtruarit janë ulur me 14 në 276. Janë 38 të infektuar në terapi intensive.

Gjatë 24 orëve të fundit, dy persona me Covid të konfirmuar vdiqën, njëri prej tyre nuk ishte imunizuar. Të enjten janë shëruar 175 persona, janë bërë 135 vaksina.

Më shumë nga rubrika

Ivan Demerxhiev

Operacion policor në Bullgari pas vrasjes së një bullgari në Afrikën e Jugut

Ministria e Brendshme ka ndërmarrë veprime për marrjen e të gjitha informacioneve në lidhje me vrasjen e Krasimir Kamenov – Këro, bashkëshortes së tij dhe dy personave të tjerë në Republikën e Afrikës së Jugut. Këtë e bëri të ditur..

botuar më 23-05-26 4.51.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën masa ajrore mbi Bullgari do të mbetet e paqëndrueshme, do të ketë vranësira dhe reshje. Mund të ketë edhe breshër. Temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 16°, në Sofje – 10°. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 20 deri në..

botuar më 23-05-26 3.55.MD
Bojko Borisov

GERB kërkon qeveri koalicioni, “Vëzrazhdane” kërkon zgjedhje të reja

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov , deklaroi në parlament se çfarëdo të dhënash të bëhen publike, nuk do të ndikojnë në formimin e një qeverie të rregullt me "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB). Sipas Borisovit,..

botuar më 23-05-26 11.12.PD