Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dy persona me Covid-19 kanë vdekur, pacientët e regjistruar tashmë janë nën 3000

Foto: arkiv

47 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet janë ulur me 6 krahasuar me një ditë më parë. Mbi 72.3% prej të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 1.6% e 2847 testeve të kryera janë pozitive, me 1.76% të treguesit të enjten, sipas portalit coronavirus.bg.

Numri i rasteve aktive u ul me 130 në 2966. 11 të infektuar u shtruan në spitale. 9 nga të sapo pranuarit ose 81,82% nuk janë të vaksinuar. Të shtruarit janë ulur me 14 në 276. Janë 38 të infektuar në terapi intensive.

Gjatë 24 orëve të fundit, dy persona me Covid të konfirmuar vdiqën, njëri prej tyre nuk ishte imunizuar. Të enjten janë shëruar 175 persona, janë bërë 135 vaksina.

Më shumë nga rubrika

PP-DB dhe GERB-SDS miratuan një listë të ministrave për një kabinet të përbashkët

“Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike” (PP-DB) dhe GERB-SDS, të cilat po negociojnë për të formuar një qeveri me mandatin e dytë, miratuan një listë me emrat e ministrave të mundshëm të ardhshëm, tha për Nova TV kandidati i PP-DB për..

botuar më 23-06-02 10.06.PD

Parashikimi i motit për 2 qershorin 2023

Ditën e premte do të jetë kryesisht me diell. Pas mesditës do të zhvillohen vranësira. Vetëm në vende të izoluara në rajonet perëndimore të Bullgarisë do të ketë reshje të shkurtra shiu. Temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 15°, në Sofje –..

botuar më 23-06-01 6.35.MD
Krum Zarkov

Shpallja e mekanizmit të hetimit të prokurorit të përgjithshëm

Ministri i drejtësisë Krum Zarkov njoftoi në “Facebook” se i ka vënë vulën shtetërore dekretit të Presidentit Rumen Radev për shpallje në “Gazetën e Shtetit” të Ligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Kodit të Procedurës Penale, duke vendosur mekanizëm..

botuar më 23-06-01 6.14.MD