Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Paralajmërim për borë intensive në 7 zona të Bullgarisë Verilindore

Foto: arkiv

Të shtunën temperaturat do të jenë pothuajse pa ndryshim. Ato minimale do të jenë nga minus 3° deri në 2°, në Sofje - 2°, maksimumi do të jetë nga 0 deri në 5°, në kryeqytet - 2°. Në veri të Bullgarisë do të bjerë borë, në verilindje sasitë do të jenë të konsiderueshme. Për shkak të erës, stuhitë janë të mundshme në Dobruxha dhe Lludogorie. Në jug të Bullgarisë pothuajse nuk do të ketë reshje.

Në zonat malore do të mbajë mot me vranësira dhe mjegull, me reshje më intensive bore në pjesën qendrore dhe lindore të malit Stara Pllanina. Ka kushte për stuhi dhe erëra. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë minus 3°, në 2000 m rreth minus 7°

Përgjatë Detit të Zi do të bjerë shi i përzier me borë. Temperaturat maksimale do të jenë 2-5°. Temperatura e ujit të detit është 9°. Eksitimi i detit do të jetë deri në 4 ballë.

Të dielën do të ketë reshje shiu në veri të Bullgarisë dhe do të jetë e freskët.

Më shumë nga rubrika

Deljan Peevski

Një deputet i sanksionuar sipas “Ligjit Magnitsky” u bashkua me Komisionin Kushtetues

Deljan Peevski, një deputet nga Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) i sanksionuar sipas Ligjit Magnitsky, u bë anëtar i Komisionit Parlamentar për Çështjet Kushtetuese, duke zëvendësuar Gjuner Ahmedin nga e njëjta parti. Prokuroria..

botuar më 23-06-07 3.21.MD

Parlamenti nuk pranoi të anulojë marrëveshjen e mbrojtjes me SHBA

Pas një debati të gjatë, deputetët hodhën poshtë projektvendimin për ndërprerjen e Marrëveshjes midis Bullgarisë dhe SHBA-së për bashkëpunimin në mbrojtje, të paraqitur nga “Vëzrazhdane”. Grupet e tjera parlamentare votuan “kundër” ose u abstenuan...

botuar më 23-06-07 12.12.MD
Maria Gabriel dhe Ivan Kondov

Zëvendëskryeministrja Gabriel mori zyrtarisht menaxhimin e politikës së jashtme

Ministri në detyrë i punëve të jashtme Ivan Kondov ia dorëzoi postin zëvendëskryeministres së re dhe ministre të punëve të jashtme Maria Gabriel. Në një ceremoni zyrtare në ministri, Kondov tha: “Jam jashtëzakonisht i lumtur që kam nderin të mirëpres..

botuar më 23-06-07 11.47.PD