Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prokuroria do të hetojë një kërcënim për vrasje ndaj Hristijan Pendikov

Hristijan Pendikov
Foto: BGNES

Prokuroria e Qarkut të Sofjes inicioi procedurë paraprake për kërcënim me vdekje ndaj Hristijan Pendikov, i cili u rrah në Ohër, njoftoi zëdhënësja e kryeprokurorit Siika Mileva.

Hristijan Pendikov është shtetas i Maqedonisë së Veriut me vetëdije bullgare dhe sekretar i organizatës “Mbreti Boris III”, i cili u sulmua një javë më parë dhe më pas u transportua në vendin tonë për mjekim.

Pendikov denoncoi Drejtorinë Kryesore “Lufta kundër Krimit të Organizuar” se në një rrjet social kundër tij ka një mesazh kërcënues në gjuhën maqedonase, si dhe foto të tij po qarkullonin në internet me thirrje për dhunë ndaj tij.

Më shumë nga rubrika

Godina e Akademisë Mjekësore Ushtarake në Sofje

Në Bullgari po zhvillohet Kongresi i Komitetit Mjekësor Ushtarak Ballkanik

Në Sofje po zhvillohet Kongresi i 25-vjetorit të Komitetit Mjekësor Ushtarak Ballkanik. Forumi zhvillohet nga data 28 maj deri më 31 maj, pas një pauze 4-vjeçare për shkak të pandemisë Covid-19. Më shumë se 200 delegatë nga 6 vendet anëtare -..

botuar më 23-05-29 9.57.PD
Presidenti Rumen Radev

Dorëzojnë mandatin e dytë parlamentar për të formuar qeverinë

Më 29 maj në orën 17:00, presidenti Rumen Radev do t’i dorëzojë koalicionit "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) mandatin e dytë eksplorues për formimin e qeverisë. Krijimi i një kabineti me mandat të ri dhe kryeministra..

botuar më 23-05-29 9.28.PD

Prokurori i Përgjithshëm tashmë do të mund të hetohet

Pa debat dhe me një unanimitet të plotë prej 210 votash pro, pa asnjë votë kundër dhe asnjë abstenim, parlamenti më në fund miratoi ndryshimet në Kodin e Procedurës Penale duke futur një mekanizëm për hetimin e Prokurorit të Përgjithshëm dhe..

botuar më 23-05-26 6.04.MD