Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prokuroria do të hetojë një kërcënim për vrasje ndaj Hristijan Pendikov

Hristijan Pendikov
Foto: BGNES

Prokuroria e Qarkut të Sofjes inicioi procedurë paraprake për kërcënim me vdekje ndaj Hristijan Pendikov, i cili u rrah në Ohër, njoftoi zëdhënësja e kryeprokurorit Siika Mileva.

Hristijan Pendikov është shtetas i Maqedonisë së Veriut me vetëdije bullgare dhe sekretar i organizatës “Mbreti Boris III”, i cili u sulmua një javë më parë dhe më pas u transportua në vendin tonë për mjekim.

Pendikov denoncoi Drejtorinë Kryesore “Lufta kundër Krimit të Organizuar” se në një rrjet social kundër tij ka një mesazh kërcënues në gjuhën maqedonase, si dhe foto të tij po qarkullonin në internet me thirrje për dhunë ndaj tij.

Më shumë nga rubrika

Parlamenti nuk pranoi të anulojë marrëveshjen e mbrojtjes me SHBA

Pas një debati të gjatë, deputetët hodhën poshtë projektvendimin për ndërprerjen e Marrëveshjes midis Bullgarisë dhe SHBA-së për bashkëpunimin në mbrojtje, të paraqitur nga “Vëzrazhdane”. Grupet e tjera parlamentare votuan “kundër” ose u abstenuan...

botuar më 23-06-07 12.12.MD
Maria Gabriel dhe Ivan Kondov

Zëvendëskryeministrja Gabriel mori zyrtarisht menaxhimin e politikës së jashtme

Ministri në detyrë i punëve të jashtme Ivan Kondov ia dorëzoi postin zëvendëskryeministres së re dhe ministre të punëve të jashtme Maria Gabriel. Në një ceremoni zyrtare në ministri, Kondov tha: “Jam jashtëzakonisht i lumtur që kam nderin të mirëpres..

botuar më 23-06-07 11.47.PD

Ka të ngjarë që do të ketë një vonesë të re në urgjencën mjekësore nga ajri

Ndihma mjekësore emergjente nga ajri me helikopterë ka të ngjarë të shtyhet sërish. Ministri i transportit në detyrë Hristo Aleksiev më 1 qershor miratoi kompaninë italiane ALIDAUNIA S.R.L si kontraktor dhe helikopterët e marrë me qira priteshin nga..

botuar më 23-06-07 11.23.PD