Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria triumfoi në kampionatin botëror të notit në akull

Foto: Facebook /Radostin Krustev

Fituesi legjendar i Kupës së Botës në maratonën e notit për 11 vite radhazi /2001-2011/, kampion bote në not në ujëra të akullta në një pishinë pranë qytetit rus Murmansk në vitin 2019 dhe fitues në not në kushte ngrirjeje pranë ishullit norvegjez të Svalbardit vitin e kaluar - Petër Stojçev, duket se tashmë ka një pasardhës të denjë dhe ky është Radostin Krëstev. Në kampionatin, i cili u zhvillua nga 12 deri më 15 janar në Francë, Krëstev fitoi titullin botëror në notin në ujëra të akullta.

Bullgari triumfoi në garën e 500 metrave, stil i lirë, për 5 minuta e 36 sekonda. Një kohë më të mirë nuk ka arritur asnjë konkurrent në katër edicionet e mëparshme të kampionatit. Gara ishte e ashpër pasi në të morën pjesë mbi 500 notarë nga 70 vende të botës.

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Boksieri Viktorio Iliev me ar nga Kupa e Botës

Viktorio Iliev fitoi medaljen e artë në Kupën Botërore të Boksit për të Rinj në Budva të Malit të Zi. Në kategorinë deri në 60 kilogramë, bullgari e luajti në mënyrë të shkëlqyer betejën e fundit dhe e përgëzoi veten me suksesin e merituar me 5:0 votë..

botuar më 23-03-20 2.31.MD
Georgi Ivanov

Një bullgar fitoi titullin evropian në mundje të lirë

Georgi Ivanov ka triumfuar me titullin evropian në kampionatin e mundjes për moshën deri në 23 vjeç në Bukuresht. Në finale në kategorinë 125 kilogramë stil i lirë, bullgari kishte epërsi ndaj ukrainasit Volodimir Koçanov dhe fitoi me nokaut teknik..

botuar më 23-03-20 11.24.PD

Në Rodope zhvillohet ballkaniada e parë e volejbollit të borës

Në ditët nga data 17 deri më 19 mars, në zonën Çurika në rrëzë të majës Perelik në malin Rodope do të zhvillohet ballkaniada e parë në volejboll bore, raporton faqja 360mag.bg. Pjesëmarrës në të janë konkurrentë nga Bullgaria, Turqia dhe Rumania...

botuar më 23-03-17 2.06.MD