Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” sulmuan ndryshimet në Kodin Zgjedhor para Gjykatës Kushtetuese

Foto: BGNES

Grupet parlamentare të “Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) dhe “Bullgaria Demokratike” paraqitën një ankesë në Gjykatën Kushtetuese për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. “Para së gjithash, ne e kontestojmë vendosjen e zgjedhjes për një pjesë të popullit se si të votojnë – qoftë përmes fletës së votimit apo përmes fletës së votimit të sapo printuar me makinë”, shpjegoi deputeti i PP-së, Nikolla Minçev. Ai shtoi se votuesit në një seksion prej më pak se 300 zgjedhës nuk do të kenë të drejtën e zgjedhjes se si të votojnë, që është një trajtim i pabarabartë i qytetarëve. Arsyeja e dytë e ankesës në Gjykatën Kushtetuese është “shndërrimi i votimit me makinë në printimi i fletëvotimeve”. Kërkuesit ishin skeptikë se gjykata do të vendosë përpara zgjedhjeve të ardhshme parlamentare të 2 prillit.


Më shumë nga rubrika

Godina e Akademisë Mjekësore Ushtarake në Sofje

Në Bullgari po zhvillohet Kongresi i Komitetit Mjekësor Ushtarak Ballkanik

Në Sofje po zhvillohet Kongresi i 25-vjetorit të Komitetit Mjekësor Ushtarak Ballkanik. Forumi zhvillohet nga data 28 maj deri më 31 maj, pas një pauze 4-vjeçare për shkak të pandemisë Covid-19. Më shumë se 200 delegatë nga 6 vendet anëtare -..

botuar më 23-05-29 9.57.PD
Presidenti Rumen Radev

Dorëzojnë mandatin e dytë parlamentar për të formuar qeverinë

Më 29 maj në orën 17:00, presidenti Rumen Radev do t’i dorëzojë koalicionit "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) mandatin e dytë eksplorues për formimin e qeverisë. Krijimi i një kabineti me mandat të ri dhe kryeministra..

botuar më 23-05-29 9.28.PD

Prokurori i Përgjithshëm tashmë do të mund të hetohet

Pa debat dhe me një unanimitet të plotë prej 210 votash pro, pa asnjë votë kundër dhe asnjë abstenim, parlamenti më në fund miratoi ndryshimet në Kodin e Procedurës Penale duke futur një mekanizëm për hetimin e Prokurorit të Përgjithshëm dhe..

botuar më 23-05-26 6.04.MD