Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” sulmuan ndryshimet në Kodin Zgjedhor para Gjykatës Kushtetuese

Foto: BGNES

Grupet parlamentare të “Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) dhe “Bullgaria Demokratike” paraqitën një ankesë në Gjykatën Kushtetuese për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. “Para së gjithash, ne e kontestojmë vendosjen e zgjedhjes për një pjesë të popullit se si të votojnë – qoftë përmes fletës së votimit apo përmes fletës së votimit të sapo printuar me makinë”, shpjegoi deputeti i PP-së, Nikolla Minçev. Ai shtoi se votuesit në një seksion prej më pak se 300 zgjedhës nuk do të kenë të drejtën e zgjedhjes se si të votojnë, që është një trajtim i pabarabartë i qytetarëve. Arsyeja e dytë e ankesës në Gjykatën Kushtetuese është “shndërrimi i votimit me makinë në printimi i fletëvotimeve”. Kërkuesit ishin skeptikë se gjykata do të vendosë përpara zgjedhjeve të ardhshme parlamentare të 2 prillit.


Më shumë nga rubrika

Mirosllav Ivanov

PP-DB i bëri thirrje Bojko Borisovit për të hequr dorë nga imuniteti i tij parlamentar

Deputeti i "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) Mirosllav Ivanov i bëri thirrje liderit të GERB-it Bojko Borisov që vullnetarisht të heqë dorë nga imuniteti i deputetit, pasi në shoqëri ka "tension të jashtëzakonshëm dhe..

botuar më 23-06-05 6.19.MD

Këshilli i Lartë Gjyqësor miratoi si të pranueshme kërkesën e dytë për shkarkimin e Prokurorit të Përgjithshëm

Seanca plenare e Këshillit të Lartë Gjyqësor njëzëri e miratoi si të pranueshëm propozimin e dytë për lirim të parakohshëm të Prokurorit të Përgjithshëm Ivan Geshev. Dy propozimet janë bërë nga anëtarë të Kolegjiumit të Prokurorëve. I pari, i miratuar më..

rinovuar më 23-06-05 3.58.MD
Radostin Vasilev

Radostin Vasilev u akuzua për tentativë detyrimi

Prokuroria ngriti akuzë kundër deputetit Radostin Vasilev, me akuzën se ka tentuar ta detyrojë ish-deputeten Hristinka Ivanova të largohet nga partia “Ka një popull të tillë” (ITN) dhe nga Kuvendi. Informacioni për kërcënimet gjatë vitit 2022 vjen..

botuar më 23-06-05 2.39.MD