Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një tjetër zë i paharrueshëm i BNR-së dhe Radio Bullgarisë u largua nga ne

Pas një sëmundjeje të gjatë është larguar nga ne Ignat Dimitrov, drejtues në vazhdim të shumë viteve në radio dhe një nga zërat më të njohur në programet bullgare të Radio Bullgarisë. Prej më shumë se 35 vitesh zëri i tij dëgjohej edhe në programin “Horizont”, çdo ditë pas orës 15:00, me “informacione për nivelin e Danubit në centimetra”.

Irzhi, siç e thërrisnin me mall kolegët, ndër vite ka qenë redaktor, prezantues, përkthyes nga rusishtja dhe spiker filmash. Për më shumë se tre dekada zëri i tij ka qenë pjesë e sinjalit identifikues të transmetimeve të Radio Bullgarisë në gjuhën bullgare. Me saktësi të jashtëzakonshme dhe intonacion të patëmetë, Irzhi njoftonte edhe frekuencat në të cilat mund të dëgjohej Radio Bullgaria në mbarë botën. Kolegët e tij do ta kujtojnë edhe për sensin e madh të humorit, i cili arrinte të na bënte të “buzëqeshnim” edhe në momentet më të ngarkuara.

U prehtë në paqe! 

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 10 qershorin

Gjatë natës do të jetë kryesisht e kthjellët në pjesën më të madhe të vendit. Vranësirat do të jenë të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe vende-vende reshjet e shiut do të vazhdojnë. Të shtunën, më 10 qershor do të zhvillohen..

botuar më 23-06-09 4.05.MD

Bullgaria mund të kërkojë sektorin “Energjetikë” në PE

Sektori iMaria Gabriel, e cila hoqi dorë nga posti i Komisioneres Evropiane për Inovacionet, Kërkimet Shkencore, Kulturën dhe Arsimin për t’iu bashkuar qeverisë bullgare, tashmë është rishpërndarë midis komisionerëve të tjerë evropian. Prandaj,..

botuar më 23-06-09 3.37.MD
Bojko Borisov

BSP kërkon që parlamenti të votojë për imunitetin e Bojko Borisov

BSP paraqiti një projektvendim në Kuvendin Popullor për heqjen e imunitetit të liderit të GERB Bojko Borisov. Këtë e njoftoi kryetarja e kësaj partie, Kornelija Ninova. Socialistët u përpoqën të njiheshin me dokumentet e paraqitura nga prokurori i..

botuar më 23-06-09 2.33.MD