Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për forcimin e kufirit bullgaro-turk, Bullgaria mund të shpresojë te mbështetja vetëm e vendeve anëtare të interesuara

Foto: arkiv

Vetë vendet anëtare të BE-së mund të financojnë gardhin përgjatë kufirit bullgaro-turk, thonë burime nga Komisioni Evropian.Sipas korrespondentes së BNR në Bruksel, Angelina Piskova, përfaqësuesit e Komisionit Evropian i referohen letrës së Presidentes së Komisionit Ursula von der Leyen drejtuar liderëve evropianë nga 26 janari, me rastin e Këshillit të posaçëm Evropian kushtuar migracionit, planifikuar për 9 dhe 10 shkurtin në Bruksel.Letra përmend se kufiri bullgaro-turk duhet të jetë një përparësi në forcimin e kufijve kryesorë të jashtëm të BE-së, nëpërmjet "financimit dypalësh, duke përfshirë mekanizmat e solidaritetit vullnetar".Në përgjigje, përfaqësuesit e KE theksuan se Brukseli "nuk financon ndërtimin e infrastrukturës standarde përgjatë kufijve të tij që i mban njerëzit jashtë", por në të njëjtën kohë, një vend anëtar mund të mbështesë financiarisht një tjetër për gardhin. Kjo do të thotë se Bullgaria mund të ndihmohet nga vendet e tjera të Komunitetit të interesuar për ndërtimin e objektit.

Më shumë nga rubrika

Gjen. Atanasov

Sipas gjen. Atanasov, shërbimet ruse e pengojnë atë të ketë pushtet të rregullt në vend

Ne po shohim përpjekje nga të gjitha palat për të bllokuar qeverinë. Ndarja është e madhe, pengu është i madh, tha kandidati për kryeministër i "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) akademiku Nikollaj Denkov . Ai shprehu..

botuar më 23-05-26 10.14.PD
Kirill Petkov

PP-DB u ankua se është përgjuar për të mos formuar qeveri

Politikanët e koalicionit "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) janë regjistruar gjatë takimeve të punës dhe këshillave drejtuese në parlament dhe në selinë e partisë. Kështu ka bërë të ditur bashkëkryetari i PP-së Kirill..

botuar më 23-05-26 8.42.PD

Parashikimi i motit për 26 majin

Të premten , në orët e para të mëngjesit, mbi Bullgari do të zhvillohen vranësira me reshje afatshkurtra dhe bubullima. Do të ketë edhe breshër. Temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 15°, në Sofje – 10°. Temperaturat maksimale do të jenë..

botuar më 23-05-25 6.35.MD