Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” akuzuan formacionet e tjera në parlament në komplot kundër hyrjes së Bullgarisë në Eurozonë

Foto: arkiv

“Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) dhe “Bullgaria Demokratike” (DB)akuzuan 5 partitë e tjera parlamentare për një komplot kundër pranimit të Bullgarisë në Eurozonë. Martin Dimitrov nga DB insistoi në miratimin e menjëhershëm të ndryshimeve në Kodin e Sigurimeve që “të mos humbasim trenin e fundit për të hyrë në Eurozonë”.

Shkak për deklaratën që ai lexoi ishte mungesa e kuorumit në mbledhjen e së hënës të Komisionit të Politikës Ekonomike, gjë që pengoi miratimin e ndryshimeve në lexim të dytë. “Për të mos pasur kuorum, ka marrëveshje mes GERB, DPS, BSP, “Vëzrazhdane” dhe “Ngritja Bullgare”, sepse ata nuk erdhën”, tha Dimitrov.

Sipas parashtruesit - Ministrisë së Financave, ndryshimet janë kusht për negociatat e Bullgarisë për anëtarësim në Eurozonë, dhe sipas degës së sigurimeve dhe deputetëve të tjerë, ato do të çonin në mashtrim, shterim të kompanive dhe rritje të çmimit të Sigurimit të detyrueshëm të “Përgjegjësisë Civile” për shkak të kërkesës që siguruesit bullgarë të paguajnë fillimisht për aksidentet rrugore jashtë vendit dhe vetëm më pas të mund të kundërshtojnë dëmet. Informacioni është i reporteres Maria Fileva.


Më shumë nga rubrika

Sirena në kujtim të Hristo Botevit dhe të Vdekurve për Lirinë e Bullgarisë

Pikërisht në orën 12:00, sirenat në mbarë vendin ranë për dy minuta dhe populli qëndroi në vend për të nderuar kujtimin e poetit revolucionar Hristo Botev dhe të të rënëve për lirinë dhe pavarësinë e atdheut. Më herët gjatë ditës, në malin Okollçica,..

botuar më 23-06-02 12.36.MD
Janka Takeva

Mësuesit hyjnë në grevë nëse nuk marrin rritje pagash

Nëse votimi i buxhetit të shtetit zvarritet, mësuesit do të hyjnë në grevë pasi nuk mund të marrin rritjen e kontraktuar të pagave të tyre nga 1 janari i këtij viti, tha për BNT kryetarja e Sindikatës së Mësuesve Bullgar, Janka Takeva. Ajo shpjegoi se..

botuar më 23-06-02 12.04.MD

PP-DB dhe GERB-SDS miratuan një listë të ministrave për një kabinet të përbashkët

“Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike” (PP-DB) dhe GERB-SDS, të cilat po negociojnë për të formuar një qeveri me mandatin e dytë, miratuan një listë me emrat e ministrave të mundshëm të ardhshëm, tha për Nova TV kandidati i PP-DB për..

botuar më 23-06-02 10.06.PD