Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 1 shkurtin 2023

Vranësira dhe erë me reshje bore në male

Foto: BGNES

Gjatë natës, vranësira do të jetë e konsiderueshme, por vetëm në vende të izoluara, kryesisht në zonat malore, do të bie borë e dobët. Era veriperëndimore do të dobësohet përkohësisht.

Të mërkurën më 1 shkurt, vranësirat në vend do të jenë të ndryshueshme, vende-vende në rënie, përkohësisht deri në të parëndësishme. Në Rrafshinën e Danubit dhe në pjesën perëndimore të Rrafshinës së Trakisë së Epërme do të fryjë erë mesatare dhe përkohësisht e fortë nga drejtimi perëndimor-veriperëndimor. Temperaturat minimale do të lëvizin mes minus 3° deri në 2°, në Sofje - rreth minus 3°. Maksimumi  do të jetë nga 4° deri në 9°, në Sofje - rreth 4°.

Në male do të mbajë vranësira të pjesshme. Do të fryjë erë e fortë, në majat dhe erë me stuhi nga veriu-veriperëndimi. Temperatura maksimale në lartësi 1200 metra është rreth minus 1°, në 2000 metra - rreth minus 7°.


Më shumë nga rubrika

Gëllëb Dinev

Kabineti teknik evidentoi punën e tij

Ne e kemi kthyer qendrën e vendimmarrjes atje ku i takon - në Bullgari, tha kryeministri Gëllëb Dinev në një mbledhje të jashtëzakonshme të Këshillit të Ministrave, në të cilën kabineti i përkohshëm paraqiti një raport për punën e tij që nga 3..

botuar më 23-06-05 11.51.PD
Xhejms Rubin

SHBA nuk kanë qëndrim se cilat parti të jenë në pushtet në Bullgari

SHBA-ja nuk kanë qëndrim se cilat parti të jenë në pushtet në bullgari. Ne vetëm duam që një qeveri të formohet sa më shpejt që të jetë e mundur për të punuar me ne për politikat që na interesojnë, tha për bTV Xhejms Rubin, i dërguari Departamentit të..

botuar më 23-06-05 9.06.PD
Autostrada “Struma”

Nëse rruga evropiane E-79 nuk kompletohet, Bullgaria do të humbasë të ardhurat nga trafiku rrugor

Është urgjente  ndërtimi i autostradës “Struma” dhe forcimi i rrëshqitjes së dheut në tunelin Zheleznitsa në autostradë, tha për bTV ministri teknik i zhvillimit rajonal dhe punëve publike Ivan Shishkov. Ai ishte i indinjuar që kabineti zyrtar dhe..

botuar më 23-06-05 8.51.PD