Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 1 shkurtin 2023

Vranësira dhe erë me reshje bore në male

Foto: BGNES

Gjatë natës, vranësira do të jetë e konsiderueshme, por vetëm në vende të izoluara, kryesisht në zonat malore, do të bie borë e dobët. Era veriperëndimore do të dobësohet përkohësisht.

Të mërkurën më 1 shkurt, vranësirat në vend do të jenë të ndryshueshme, vende-vende në rënie, përkohësisht deri në të parëndësishme. Në Rrafshinën e Danubit dhe në pjesën perëndimore të Rrafshinës së Trakisë së Epërme do të fryjë erë mesatare dhe përkohësisht e fortë nga drejtimi perëndimor-veriperëndimor. Temperaturat minimale do të lëvizin mes minus 3° deri në 2°, në Sofje - rreth minus 3°. Maksimumi  do të jetë nga 4° deri në 9°, në Sofje - rreth 4°.

Në male do të mbajë vranësira të pjesshme. Do të fryjë erë e fortë, në majat dhe erë me stuhi nga veriu-veriperëndimi. Temperatura maksimale në lartësi 1200 metra është rreth minus 1°, në 2000 metra - rreth minus 7°.


Më shumë nga rubrika

Todor Tagarev

Bullgaria do të mbështesë ushtarakisht Ukrainën

Bullgaria duhet t’i japë ndihmë Ukrainës për të vazhduar kundërsulmin dhe për të çliruar territoret e saj të pushtuara. Kështu deklaroi ministri i ri i mbrojtjes Todor Tagarev në ceremoninë e hyrjes në detyrë. Kjo do të bëhet në kuadër të vendimeve..

botuar më 23-06-07 9.29.PD

Nuk ka asnjë optimizëm për jetëgjatësinë e qeverisë së re

1/3 e bullgarëve presin që qeveria e re të zgjasë maksimumi gjysmë vit deri në zgjedhjet lokale, sipas një sondazhi sociologjik të Agjencisë “Alpha Research”, të kryer për BNT. 29 për qind e të anketuarve besojnë se qeveria do të mbijetojë 1 vit...

botuar më 23-06-07 9.03.PD

Parashikimi i motit për 7 qershorin

Ditën e mërkurë mbi Bullgarinë Perëndimore do të ketë vranësira të shpërndara. Aty do të bjerë shi deri në mesditë. Në Bullgarinë Qendrore dhe Lindore do të mbajë mot me diell me vranësira të shpërndara dhe të larta, temperaturat minimale do të jenë..

botuar më 23-06-06 7.10.MD