Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Deputetët dënuan dhunën ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut

Foto: Ani Petrova

Kuvendi Popullor dënoi aktet e dhunës ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut – veçanërisht krimin e rëndë ndaj sekretarit të klubit bullgar Hristijan Pendikov dhe u bëri thirrje institucioneve që të marrin masa sistematike për të vënë para drejtësisë autorët. Në deklaratën e tyre, deputetët shprehën gjithashtu shqetësimin se fushata e përshkallëzuar antibullgare mund të rrezikojë procesin e përfshirjes së bullgarëve në kushtetutë dhe rrugën drejt anëtarësimit evropian në Maqedonisë së Veriut, gjë që u shërben interesave të vendeve të treta.

Dokumenti, i miratuar vetëm me një abstenim, kundërshton gjithashtu moszbatimin e përhershëm të Marrëveshjes së Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit mes dy vendeve.

Më shumë nga rubrika

Protesta para Parlamentit kundër votimit për një qeveri të rregullt

Një protestë e partisë “Vëzrazhdane” bllokoi bulevardin qendror në kryeqytet “Car Osvoboditell” përballë Parlamentit. Protestuesit janë të pakënaqur me krijimin e kabinetit "Denkov-Gabriel". Sipas “Vëzrazhdane”, 14 prej ministrave në projektkabinet..

botuar më 23-06-06 1.23.MD
Kirill Petkov

Prokuroria kërkon rifillimin e hetimeve ndaj ish-kryeministrit Kirill Petkov

Prokuroria e Qarkut të Sofjes i propozoi Prokurorit të Përgjithshëm që të paraqesë në parlament një kërkesë për ndjekje penale kundër bashkëkryetarit të partisë "Po e vazhdojmë ndryshimin" Kirill Petkov. Po kërkohet një hetim për një deklaratë të..

botuar më 23-06-06 11.14.PD

52% është mbështetja për qeverinë e Nikollaj Denkov dhe Maria Gabriel

Disa orë para votimit parlamentar për një qeveri të re të rregullt të kryesuar nga kryeministri me rotacion, Akademiku Nikollaj Denkov, 52% e pjesëmarrësve në sondazhin ekspres përfaqësues kombëtar të agjencisë "Alpha Research", të porositur nga..

botuar më 23-06-06 9.57.PD