Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Deputetët dënuan dhunën ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut

Foto: Ani Petrova

Kuvendi Popullor dënoi aktet e dhunës ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut – veçanërisht krimin e rëndë ndaj sekretarit të klubit bullgar Hristijan Pendikov dhe u bëri thirrje institucioneve që të marrin masa sistematike për të vënë para drejtësisë autorët. Në deklaratën e tyre, deputetët shprehën gjithashtu shqetësimin se fushata e përshkallëzuar antibullgare mund të rrezikojë procesin e përfshirjes së bullgarëve në kushtetutë dhe rrugën drejt anëtarësimit evropian në Maqedonisë së Veriut, gjë që u shërben interesave të vendeve të treta.

Dokumenti, i miratuar vetëm me një abstenim, kundërshton gjithashtu moszbatimin e përhershëm të Marrëveshjes së Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit mes dy vendeve.

Më shumë nga rubrika

Godina e Akademisë Mjekësore Ushtarake në Sofje

Në Bullgari po zhvillohet Kongresi i Komitetit Mjekësor Ushtarak Ballkanik

Në Sofje po zhvillohet Kongresi i 25-vjetorit të Komitetit Mjekësor Ushtarak Ballkanik. Forumi zhvillohet nga data 28 maj deri më 31 maj, pas një pauze 4-vjeçare për shkak të pandemisë Covid-19. Më shumë se 200 delegatë nga 6 vendet anëtare -..

botuar më 23-05-29 9.57.PD
Presidenti Rumen Radev

Dorëzojnë mandatin e dytë parlamentar për të formuar qeverinë

Më 29 maj në orën 17:00, presidenti Rumen Radev do t’i dorëzojë koalicionit "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) mandatin e dytë eksplorues për formimin e qeverisë. Krijimi i një kabineti me mandat të ri dhe kryeministra..

botuar më 23-05-29 9.28.PD

Prokurori i Përgjithshëm tashmë do të mund të hetohet

Pa debat dhe me një unanimitet të plotë prej 210 votash pro, pa asnjë votë kundër dhe asnjë abstenim, parlamenti më në fund miratoi ndryshimet në Kodin e Procedurës Penale duke futur një mekanizëm për hetimin e Prokurorit të Përgjithshëm dhe..

botuar më 23-05-26 6.04.MD